Czwartek, 6 sierpnia 2020. Imieniny Jakuba, Sławy, Wincentego

I po wyborach. Podajemy wyniki głosowania do europarlamentu w powiecie nowomiejskim

2019-05-27 12:56:01 (ost. akt: 2019-05-27 13:44:51)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W całej Europie pobity został rekord frekwencji. Zagłosowała ponad połowa mieszkańców Starego Kontynentu. Jak na tym tle ułożyły się wyniki z naszego regionu?

Tegoroczne wybory do europarlamentu są wyjątkowe. Jednym z powodów jest status Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkańcy głosowali pomimo widma brexitu. W wielu krajach zbliżają się także wybory parlamentarne, więc głosowanie na europosłów było swoistym sondażem wyborczych preferencji. Z tego powodu w skali Europy, ale także Polski odnotowano rekordową frekwencję. Zagłosowało 45,6 procent uprawnionych. To niemal dwa razy więcej osób niż pięć lat temu.

Okręg wyborczy obejmujący województwo warmińsko -mazurskie i podlaskie odnotował najniższą frekwencję w kraju. Zagłosowało 38,9 procent. Najwięcej wyborców, bo ponad 60 procent udało się do urn w Warszawie. W powiecie nowomiejskim frekwencja wahała się od 40,8 procent wyborców w Nowym Mieście do 34,1 w gminie Nowe Miasto.

W okręgu nr 3 obejmującą powyższe, najmniej ludne województwa w kraju, wybrano trzech europosłów. Prawo i Sprawiedliwość będą reprezentował Karol Karski i Krzysztof Jurgiel. Z komitetu Koalicji Obywatelskiej mandat uzyskał Tomasz Frankowski. Wszyscy są związani albo z Podlasiem (Jurgiel, Frankowski) albo z Warszawą (Karski). PiS zdobył 47,4 procent głosów, KE 36,9 procent, a Wiosna 5,7 procent. Inne partie nie przekroczyły progu wyborczego.

Jak kształtowały się wyniki w powiecie nowomiejskim? Wyróżnia się Nowe Miasto, gdzie jako jedyna w powiecie, z wynikiem 43,1 procent wygrała KE. PiS miał 39,9 procent, a Wiosna 6,6 procent. We wszystkich gminach wiejskich wygrał PiS. Wybija się wynik w gminie Grodziczno, gdzie aż 70,9 procent wyborców oddało swój głos na Prawo i Sprawiedliwość, a jedynie 17,7 na Koalicję Europejską. Inne partie nie przekroczyły tam progu wyborczego.

mzal

Wyniki głosowania do Europarlamentu - powiat nowomiejski:
KOMITET WYBORCZY PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ: 6 646 głosów 54,56%

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY KOALICJA EUROPEJSKA PO PSL SLD .N ZIELONI: 3 769 głosów 30,94%

KOMITET WYBORCZY WIOSNA ROBERTA BIEDRONIA: 638 głosów 5,24%

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KUKIZ'15: 465 głosów 3,82%

KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW KONFEDERACJA KORWIN BRAUN LIROY NARODOWCY: 460 głosów 3,78%

KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY LEWICA RAZEM - PARTIA RAZEM, UNIA PRACY, RSS: 204 głosów 1,67%


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages