Poniedziałek, 3 sierpnia 2020. Imieniny Augustyna, Kamelii, Lidii

W maju ruszą na obwodnicy

2019-05-02 10:07:32 (ost. akt: 2019-05-02 10:27:51)
W Kaczym Bagnie powstanie jedno z czterech rond

W Kaczym Bagnie powstanie jedno z czterech rond

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Mirosław Raduszewski, dyrektor kontraktu budowy obwodnicy Nowego Miasta zdał relację z postępów prac najważniejszej dla regionu drogi. Prace mają ruszyć lada moment. Drogowiec apelował także o współpracę mieszkańców powiatu.

Podczas sesji Rady Powiatu głos zabrał Mirosław Raduszewski, który kieruje wartym 318 mln zł projektem budowy 18 – kilometrowej obwodnicy Nowego Miasta. Drogowiec przedstawił sytuację z projektem budowy oraz harmonogram prac. Jak mówił, przeprowadzono powtórne prace geologiczne. Sprawdzane są dojazdy. Nad projektem pracuje od kilkudziesięciu do stu osób.

— Zakończenie to 1 czerwca 2021 r. i póki co ten termin się nie zmienia. Ceny od 2015 r. wzrosły o trzydzieści procent. Była w firmie rozważana opcja odstąpienia od kontraktu, ale realizujemy — Raduszewski uciął pogłoski o rezygnacji firmy z kontraktu.

Prace przygotowawcze miały być zakończone w poniedziałek 29 kwietnia. Podwykonawcy są już wybrani i czekają na pracę.

— Przykro mi to powiedzieć, ale urzędy tak działają, że minęło siedem miesięcy, a pozwolenia wodnoprawnego ciągle nie mamy. Działanie Wód Polskich w Gdańsku to jest katastrofa i nie będę tego dalej komentował. Puste biura, pracownice bez komputerów, siedzi jedna pani, która coś wie i ma trzysta decyzji do wydania. Decyzji spodziewamy się do połowy maja. Z powodu opieszałości władz wykonawca doznał sześciomiesięcznego opóźnienia — mówił dyrektor.

Pomimo tego podjęta została decyzja, że harmonogram nie zostanie przesunięty i roboty przygotowawcze rozpoczną się w maju. Po otrzymaniu pozwolenia wodnoprawnego równolegle złożony będzie wniosek o Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej.

W ramach inwestycji powstanie osiem wiaduktów drogowych, cztery przejścia dla zwierząt i dwuelementowy most nad Welem o długości 250 m. Obiekt miał pierwotnie mieć ponad 300 metrów, ale został skrócony. Most będzie budowany w technologii nasuwania kolejnych elementów tak jak w Ostródzie. Będzie miał pięć przęseł. Znacznie zmieniono także wymiary dolnego przejścia dla zwierząt nad Groblicą, które z 421 m skrócono do 103 m.

W przygotowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w 2015 r. projekcie część rozwiązań miała być według Raduszewskiego karkołomna. Jako przykład podawał ronda w kilkunastometrowych wykopach. Jak argumentował, w czasie zimy czy przy znacznych opadach byłoby to katastrofalne rozwiązanie.

— W 2015 r. powstał projekt z drogą o parametrach tzw. drogi głównej ruchu przyspieszonego. Wjazdy lokalne, gospodarcze będą odbywały się po serwisówce — dodawał.

Raduszewski dodał także, że dla jego firmy susza jest zbawienna, ponieważ nie trzeba osuszać terenu i prowadzić części prac. Apelował także o współpracę i jednomyślność.

— Musimy współpracować. Proszę sobie wyobrazić, że puścimy milion ton ziemi przez miasto. O ile ze starostwem i Nowym Miastem jest dobrze, to z Mszanowem sytuacja jest bardzo zła. Największy problem i największe roboty ziemne tam są. Był nawet jakiś mandat. Jak będzie opór wszędzie to będziemy jeździć po nocach — komentował współpracę z samorządami Raduszewski.

Urząd Gminy w Nowym Mieście wynegocjował z firmą PORR m.in. generalną naprawę dróg użytkowanych do ruchu ciężkiego po zakończeniu budowy.

— Uciążliwości będą i to bardzo duże. Im szybciej to zrobimy tym lepiej — podsumował Raduszewski.

Co ciekawe, pozwolenie wejścia na teren i pracy otrzymał Bogdan Siemianowski, wieloletni nauczyciel geografii w nowomiejskim Norwidzie i wielki popularyzator wiedzy geologicznej o naszym regionie. Na podstawie zbiorów z obwodnicy Siemianowski będzie tworzył muzeum geologiczne.

Marcin Zalewski

Artykuł ukazał się w wydaniu "Gazety Nowomiejskiej" z dnia 2 maja 2019 r.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tolek #2725803 | 188.147.*.* 2 maj 2019 23:30

  niech tylko spróbuja przez osiedle Marianowo to mieszkańcy im pokażą gdzie ich miejsce

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mieszkaniec gminy #2725719 | 37.47.*.* 2 maj 2019 19:42

  I bardzo dobrze,ze w Mszanowie ,,byl jakis mandat''!Prawidlowo bo moze rozjada nasze gminne drogi do stanu drog gruntowych i slad po nich zaginie,wszyscy beda sie cieszyli z obwodnicy a drogi gminne zostana zniszczone.Nie ma na to przyzwolenia i my mieszkancy tego dopilnujemy i niech nie cwaniakuje,ze beda jezdzic nocami bo to jawne przyznawanie sie do zamiaru popelnienia wykroczenia.Nie wszyscy spia nocami.Prosze szanujmy sie nawzajem i nie niszczmy swoich dorobkow.Obwodnica jak najbardziej TAK ale nie krzywda innych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. obserwator #2725715 | 83.31.*.* 2 maj 2019 19:24

   no to jak pan Bogdan starą grapkę znajdzie to po budowie

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Piłsudski #2725506 | 77.87.*.* 2 maj 2019 12:35

   Jakiś mandat był w Mszanowie. Raduszewski za darmo to robisz? Przestrzegaj przepisów albo płać.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Stańczyk #2725471 | 95.49.*.* 2 maj 2019 11:40

   Bodziu Superstar Forever! Tak trzymać!

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages