Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Ostatni raz do kina Harmonia bez biletu...

2019-04-25 23:25:18 (ost. akt: 2019-04-25 23:37:06)
Zwiedzanie kabiny projekcyjnej kina Harmonia

Zwiedzanie kabiny projekcyjnej kina Harmonia

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Po raz ostatni można było wejść do sali kina Harmonia, zwiedzić kabinę operatorską i wysłuchać opowiadań ostatniego kinooperatora Jerzego Kopiczyńskiego. Dlaczego? Bo stare kino czeka gruntowna przebudowa.

Jerzy Kopiczyński — kinooperator z 55-letnim stażem, senior wśród „kinofryców“, (bo tak zwykło się kiedyś nazywać pracowników technicznych obsługujących aparaturę), z sentymentem oprowadzał po starych wnętrzach kina.

Rozpoczął od holu i sali widowiskowej, gdzie na ekranie właśnie na tę okazję wyświetlano Polską Kronikę Filmową z lat 60-tych. Jednak największą ciekawość zainteresowanych wzbudzała kabina projekcyjna, gdzie do dzisiaj ostało się wyposażenie do obsługi i wyświetlania filmów. Wśród zwiedzających była spora grupa dzieci, które słuchały z zaciekawieniem, ale widać, że dla nich wszystko to już prehistoria.

—Nie każdy wie, że od lat 50-tych minionego wieku źródłem światła projektorów był tzw. łuk elektryczny, powstający na dwóch węglowo-miedzianych elektrodach. Powodowało to szkodliwe wyziewy, a operatorzy (zgodnie z obowiązującymi przepisami) zobowiązani byli codziennie wypijać litr służbowego mleka. Potem nastały żarówki ksenonowe, skończyło się mleko i praca w otoczce gazów. Czasami praca była absorbująca i trzeba było być nie tylko operatorem, ale kasjerem, bileterem i palaczem — wspomina Jerzy Kopiczyński.

Kiedy rozpocznie się przebudowa kina? Dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miejskim, że 7 maja nastąpi otwarcie ofert na wykonanie robót. Jeżeli wszystko potoczy się pomyślnie, nie będzie odwołań, to w czerwcu będzie podpisanie umowy z wykonawcą. Wówczas rozpoczęcie robót może nastąpić na przełomie czerwca i lipca.
Stanisław R. Ulatowski
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages