Poniedziałek, 9 grudnia 2019. Imieniny Anety, Leokadii, Wiesława

Spotkanie z wiceministrem rolnictwa. Gospodarze będą negocjować ONW

2019-03-18 09:56:22 (ost. akt: 2019-03-18 10:32:25)
Pola uprawne w Łąkorzu

Pola uprawne w Łąkorzu

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

W końcem marca ma zapaść decyzja odnośnie dopłat rolniczych dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi. Na dotyczące tego spotkanie z rolnikami przyjedzie do Tylic wiceminister Ryszard Zarudzki.

O problemie z dopłatami do obszarów z ograniczeniami naturalnymi (ONW) piszemy od grudnia tego roku. Niekorzystne zmiany obejmą większość gmin Biskupiec, Nowe Miasto oraz wsie Boleszyn i Kowaliki. Grupy rolników ,a także samorządy z Grodziczna i Mszanowa przesłały oficjalne protesty. W związku z oporem do regionu przyjedzie wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki, który jest odpowiedzialny za ONW. Będzie okazja do wywarcia nacisku na działania rządu.

Otwarte spotkanie dla rolników odbędzie się w poniedziałek 25 marca o godz. 11 w sali "Pawie Oczko" w Tylicach.

— Apeluję o masowe uczestnictwo. Tylko wtedy uda nam się przekonać władze do wycofania niekorzystnych zmian — mówi Leszek Sargalski, jeden z organizatorów spotkania.

Niewiele samorządów w kraju złożyło oficjalne protesty w tej sprawie. Do akcji rolników z powiatu nowomiejskiego przyłączył się samorząd gminy Lubawa.


Dotychczasowa dopłata wynosiła w strefie pierwszej ONW 179 zł/hektar, a w drugiej 264 zł/ha. W ONW był obszar całego powiatu nowomiejskiego z wyłączeniem pól na terenie Nowego Miasta. Stawki najprawdopodobniej zostaną utrzymane.

Zmiany mają wejść w życie od 2019 r. Rolnicy, którzy utracą status ONW mają otrzymać dopłaty przejściowe w wysokości 80 procent dotychczasowych kwot (w 2019 r.) i około 25 euro/hektar w 2020 r. Później całkowicie stracą dopłatę za uprawę "trudnej" ziemi.

Status ONW, w większości w strefie drugiej zyska miasto Nowe Miasto.

Stracić mają go następujące miejscowości.

Gmina Biskupiec:
Biskupiec, Osówko, Ostrowite, Piotrowice, Podlasek, Podlasek Mały, Rywałdzik, Sędzice, Słupnica, Szwarcenowo, Wielka Tymawa.

Gmina Grodziczno: Boleszyn, Kowaliki.

Gmina Nowe Miasto: Chrośle, Gryźliny, Gwiździny, Lekarty, Nawra, Nowy Dwór Bratiański, Skarlin, Tylice. Cały obszar gminy Kurzętnik pozostał w ONW.


mzal

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages