Czwartek, 23 stycznia 2020. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Maksymilian z wizytą w Danii

2019-02-05 18:29:20 (ost. akt: 2019-02-05 19:33:22)
Maksymilian i pani Lucyna podczas warsztatów w Danii

Maksymilian i pani Lucyna podczas warsztatów w Danii

Autor zdjęcia: SP 1

Od 28 do 31 stycznia 2019 roku, uczeń nowomiejskiej „Jedynki”, Maksymilian Rogalski z klasy VI b, Członek Młodzieżowej Rady Miasta, wraz z opiekunem Lucyną Ben Nasr z naszej szkoły wzięli udział w międzynarodowym spotkaniu w Koge, w Danii.

Było to jedno z wielu spotkań w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Gmin RP „Euroregion Bałtyk” SB YCGN oraz Fundację Civis Polonus we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim oraz Uniwersytetem w Kłajpedzie. Głównymi celami projektu jest zwiększenie transgranicznej współpracy młodzieży w krajach partnerskich, kompetencji samorządów lokalnych do angażowania się w dialog obywateli z młodzieżą oraz zwiększenie rzeczywistego uczestnictwa młodych ludzi w procesach decyzyjnych. W spotkaniu, które miało miejsce w Koge wzięli udział przedstawiciele Młodzieżowych Rad Miasta i dorośli (opiekunowie i samorządowcy) z ośmiu formalnych partnerów i sześciu stowarzyszonych z czterech państw nadbałtyckich, a mianowicie Litwy, Danii, Szwecji i Polski.
W pierwszym dniu, który przebiegał w ośrodku młodzieżowym Tapperiet, młodzież z Koge podzieliła się doświadczeniami i opowiadała o swoim zaangażowaniu w życie miasteczka, możliwościach jakie im daje ośrodek oraz formach współpracy z lokalnymi władzami. Przedstawiciel Uniwersytetu w Kłajpedzie przedstawił wyniki ankiety dotyczącej udziału młodzieży w życie społeczne, z którego wynikało, że zaangażowanie młodzieży w Polsce i na Litwie jest znacznie niższe niż w Danii i Szwecji.
W drugim dniu wszyscy partnerzy przedstawili prezentacje na temat sytuacji młodzieży w ich miejscach zamieszkania, mocnych i słabych stronach, ich możliwościach i zagrożeniach. Zaprezentowała się również Fundacja Civis Polonus z Warszawy, przedstawiając swoje doświadczenia oraz formy współpracy z różnymi szkołami. W czasie kiedy dorosłym prezentowano dalszy program projektu, który będzie miał miejsce w 2019 r., Maks miał okazję zwiedzić miasteczko i poznać najważniejsze zabytki Koge. Mogliśmy również skosztować duńskie przysmaki w lokalnych restauracjach, na przykład sushi. Wizyta była bardzo pouczająca, umożliwiła wymianę doświadczeń, nawiązanie kontaktów oraz podpatrzenie dobrych praktyk dotyczących młodzieży i Młodzieżowych Rad Miasta.

SP 1

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydaniePolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zulu #2676470 | 83.6.*.* 5 lut 2019 22:30

  Sushi-duński przysmak?!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. deg #2676447 | 77.87.*.* 5 lut 2019 21:02

  "Mogliśmy również skosztować duńskie przysmaki w lokalnych restauracjach, na przykład sushi. " Lol, czyta to ktoś przed wysłaniem?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages