Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Kasa idzie na rynek. Zaglądamy do nowomiejskiego budżetu

2019-01-02 10:59:38 (ost. akt: 2019-01-02 11:05:41)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Kontynuujemy prezentację najważniejszych założeń przyszłorocznych planów finansowych w samorządach lokalnych. Tym razem zaglądamy do uchwały budżetowej Nowego Miasta.

Nowomiejski budżet jest największy spośród wszystkich samorządów powiatu nowomiejskiego. Kwota zaplanowana na przyszłoroczne wydatki wynosi 52.966 tys. zł. To o trzy miliony złotych mniej niż rok temu. Dochody zaplanowano na 51.275 tys. zł, a więc deficyt wyniesie 1.690 tys. zł. Należy przypomnieć, że kwoty zmieniają się względem pozyskiwanych środków.

Na inwestycje przeznaczono znaczną kwotę niemal siedmiu i pół miliona złotych. Gros pieniędzy zostanie przeznaczonych na projekty rewitalizacyjne na rynku: jego przebudowę oraz przebudowę kina Harmonia. Inwestycje związane w rewitalizacją rynku będą rozłożone na trzy lata. W 2019 r. prace, przede wszystkim ziemne, pochłoną 1.200 tys. zł. Potężną metamorfozę przejdzie kino Harmonia, gdzie za kwotę 3.100 tys. zł powstanie Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Kultury. Możemy też spodziewać się odnowionej sali kinowej. Niemałą sumę 400 tys. zł przeznaczono na długo oczekiwaną modernizację przystani kajakowej na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Za przebudowę tego ostatniego miasto ma do uregulowania jeszcze 2.200 tys. zł z łącznej kwoty niemal siedmiu milionów złotych.

Niewielką kwotę 100 tys. zł zarezerwowano na przebudowę ulic na terenie miasta. Planowane są inwestycje na ul. Piaskowej i dokumentacja dla Sadowej. Według naszych informacji wniosek na budowę łącznika ul. Kolejowej i Grunwaldzkiej jest na liście dofinansowań wojewódzkich. Władze centralne zmieniają jednak kryteria i kwoty przeznaczone na drogi lokalne. Padło zapewnienie ustne, że pieniądze są zagwarantowane, ale brak jeszcze oficjalnego potwierdzenia. Uchwała budżetowa została przegłosowana jednogłośnie.

Radni przegłosowali także nowe wynagrodzenie dla Józefa Blanka, burmistrza Nowego Miasta. Nie uwzględniając dodatku za staż pracy, wynosi ona 9240 zł brutto.

Zadecydowano także o podwyżce wynagrodzeń dla radnych. Dotychczas otrzymywali oni po 500 zł ryczałtu miesięcznie. Podwyżka wyniosła 100 zł. Przewodniczący dostaje 1.300 zł, a wiceprzewodniczący i szefowie komisji po 800 zł. Wynagrodzenia radnych kosztują rocznie około 130 tys. zł. W głosowaniu przeciwko był radny Daniel Smukała, a wstrzymał się Adam Straus.

Marcin Zalewski

Tekst ukazał się w wydaniu "Gazety Nowomiejskiej" z dnia 28 grudnia 2018 r.


Tutaj miałaby przebiegać nowa droga łącząca ul. Grunwaldzką i Kolejową

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Borys #2654469 | 77.87.*.* 3 sty 2019 12:54

    Myślę że 500 dla radnych by wystarczyło,a przewodniczącemu 1000.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages