Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Obniżą dopłaty rolników? Niekorzystne zmiany klasyfikacji ziemi

2018-12-20 10:36:51 (ost. akt: 2018-12-20 11:50:44)
Leszek Sargalski, członek nowomiejskiej Izby Rolniczej z Gwiździn

Leszek Sargalski, członek nowomiejskiej Izby Rolniczej z Gwiździn

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Złe wieści dla gospodarzy z terenu powiatu nowomiejskiego. Przygotowano nową klasyfikację obszarów z ograniczeniami naturalnymi (ONW). Ten status może stracić wiele wsi w regionie.

Temat podczas sesji Rady Gminy Nowe Miasto upublicznił Leszek Sargalski, członek nowomiejskiej Izby Rolniczej i gospodarz z Gwiździn.

—Od tego roku instytut (Państwowy Instytut Badawczy z Puław oraz inne ośrodki, przyp. red.) robił badania gleb. Nikt ich nie widział. Proszę państwa, mam w ręku listę miejscowości wyłączonych z ONW. W gminie Nowe Miasto będzie je mieć tylko Bagno, Bratian, Jamielnik i Pacółtowo. Bardzo poszkodowana też będzie gmina Biskupiec. U nas są góry, piachy, gliny, woda wypłukuje nawozy. ONW dostało Nowe Miasto i wszystkie miejscowości z gminy Kurzętnik. W gminie Grodziczno status stracił Boleszyn i Kowaliki. To zadanie dla Rady Powiatu i Gminy. Do końca roku możemy jeszcze interweniować i wpłynąć na te listy — mówił Sargalski.

Informacja wywołała spore zaskoczenie wśród radnych związanych z rolnictwem. Mieczysław Miecznikowski, radny z Chrośla i przewodniczący komisji rolnictwa, Grzegorz Turulski z Tylic i Zbigniew Wiśniewski z Nawry zaplanowali nadzwyczajną komisję.

Pojawiły się również apele, by zorganizować możliwie dużo spotkań rolników i przekazać informacje o zmianach w dopłatach na niekorzystne warunki uprawy. Zmiany wejdą w życie po nowym roku.

ONW polegało dotychczas na klasyfikacji gruntów w danej miejscowości jako trudnych w uprawie ze względu na ukształtowanie terenu, gleby, stosunki wodne, ale też podział gruntów, gęstość zaludnienia czy ilość wód i lasów. W związku ze zmianami Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dokonano badań gleby na terenach nizinnych w całym kraju. Tym razem pod uwagę brane są tylko parametry biofizyczne, które muszą być spełnione w co najmniej 60 procentach użytków w danej gminie lub obrębie ewidencyjnym.

- Nowe wyznaczenie ONW typ nizinny jest następstwem zmiany wprowadzonej rozporządzeniem UE nr 1305/2013, które definiuje jednolite w całej UE kryteria biofizyczne do wyznaczenia tych obszarów. Dotyczą one klimatu (długość okresu wegetacyjnego, temperatura w okresie wegetacyjnym, brak wody), gleby (słaba przepuszczalność gleby, uziarnienie gleby i kamienistość, głębokość strefy korzeniowej, słabe właściwości chemiczne, nadmierna wilgotność gleby) oraz ukształtowania terenu” – wyjaśnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dotychczasowa dopłata wynosiła w strefie pierwszej ONW 179 zł/hektar, a w drugiej 264 zł/ha. W ONW był obszar całego powiatu nowomiejskiego z wyłączeniem pól na terenie Nowego Miasta. Stawki najprawdopodobniej zostaną utrzymane.


Zmiany mają wejść w życie od 2019 r. Rolnicy, którzy utracą status ONW mają otrzymać dopłaty przejściowe w wysokości 80 procent dotychczasowych kwot (w 2019 r.) i około 25 euro/hektar w 2020 r. Później całkowicie stracą dopłatę za uprawę "trudnej" ziemi.

Status ONW, w większości w strefie drugiej zyska miasto Nowe Miasto. Stracić mają go następujące miejscowości:

gmina Biskupiec:
Biskupiec, Osówko, Ostrowite, Piotrowice, Podlasek, Podlasek Mały, Rywałdzik, Sędzice, Słupnica, Szwarcenowo, Wielka Tymawa.
gmina Grodziczno: Boleszyn, Kowaliki
gmina Nowe Miasto: Chrośle, Gryźliny, Gwiździny, Lekarty, Nawra, Nowy Dwór Bratiański, Skarlin, Tylice.

Cały obszar gminy Kurzętnik pozostał w ONW.

Leszek Sargalski apeluje o spotkania rolników w wykluczonych miejscowościach. Nowe przepisy skutkują tym, że sąsiadujący rolnicy np. z Kowalik i Trzcina przy tak samo trudnych warunkach terenowych otrzymają znacząco inne dopłaty przy bardzo podobnych warunkach terenowych. Pierwsze spotkanie rolników zostało zaplanowane już na piątek 21 grudnia w Boleszynie na godz. 19.

Do tematu wrócimy.

Marcin Zalewski


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. xyz #2648578 | 37.47.*.* 22 gru 2018 18:23

  co do stref ONW to jak najbardziej niech walczą, tylko ten co lubi zamieszanie i być zawsze w jego centrum (pan Leszek) niech lepiej zrobi porządek wokół swojej posiadłości, bo straszy przy samej ulicy i niedługo obornik będzie się tam wysypywać na drogę publiczną, trochę wstyd Panie Leszku-taka Pana wizytówka, polityk, społecznik i wielki działacz, ale trzeba zacząć od własnego podwórka

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Rafał #2647512 | 77.87.*.* 20 gru 2018 14:52

  Uwarunkowania te rozporządzeniem UE odwlekaliśmy od 2013 roku, trochę dziwnie że w końcu 2018 roku czyli na kilka dni przed wejściem nowych przepisów zaczynają się głosy protestów, czy to nie za późno? Sam nie rozumiem , znaczy wiem ale kilkanaście już lat związany z rolnictwem w powiecie dziwię się takim wykluczeniom, na pewno nie zasłużył na to Skarlin i częściowo na pewno część innych sołectw

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Qwerty #2647509 | 46.169.*.* 20 gru 2018 14:48

  Proszę uzupełnić informacje na temat jakie czynniki wpływają na klasyfikacje strefy ONW . Składową jest również czynnik społeczno ekonomiczny o którym tu nie wspomiano a on teraz jest kluczowy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages