Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Jak dobrze i tanio palić w piecu? Firma GÓR-PASZ z Gryźlin radzi

Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Gór-Pasz

W mediach roi się od informacji na temat smogu i problemów z jakością powietrza. Jest prosty sposób, by to zmienić. Wystarczy połączyć dobrej jakości węgiel i umiejętne rozpalanie w piecu.

Spotkaliśmy się z Waldemarem Góralskim, właścicielem firmy Gór-Pasz z Gryźlin. Przedsiębiorca handluje wysokiej jakości węglem o sprawdzonej kaloryczności. Zapytaliśmy, jaki węgiel kupować, by zmniejszyć koszty i nie zatruwać swojej rodziny i sąsiadów.

— Bardzo ważna jest jakość węgla. Jeśli dobrze trzyma ciepło i długo się pali to połowa sukcesu. W mojej firmie sprzedajemy ekogroszek oraz orzech, który zdobył uznanie klientów. Mamy opał w dobrej cenie, który pozwala na czyste ogrzewanie domu i gospodarstwa przez cały sezon — mówi Góralski.


Każdego, kto poszukuje wysokiej jakości węgla zapraszamy do kontaktu pod numerem 602 127 264. Warto zaznaczyć, że dzięki sprawdzonym dostawcom jakość materiału jest niezmienna. Dowóz jest za darmo.


Drugim ważnym elementem ekonomicznego i czystego ogrzewania jest rodzaj spalania. Wraz z właścicielem składu węgla i hurtowni Gór-Pasz z Gryźlin oraz portalem czystepowietrze.pl przygotowaliśmy poradnik, jak czyściej palić w piecu.

DLACZEGO DYMIMY Z KOMINÓW?


Czy 9 na 10 Polaków spala w piecu wyłącznie kalosze, pampersy i opony? Przecież musi być jakaś przyczyna tego, że jak kraj długi i szeroki tyle kominów kopci jakby w piwnicy zakopany był czynny parowóz. Oto i ona: dym i smród powstaje także z najlepszych paliw na skutek kiepskiej techniki ich spalania. Istnieją techniki lepsze, ale ludzie ich nie znają a nikt nie kwapi się, by im o nich powiedzieć.

Chcemy, żeby zima nie śmierdziała dymem? Nie trzeba czekać latami na uchwały, zakazy, dotacje itp. Każdy, kto ma piec, kocioł albo kominek, natychmiast może zacząć palić w nim praktycznie bez dymu – to jest, jak pokazują badania, o 50–80% czyściej i nie dość, że nic nie kosztuje, to jeszcze pozwala oszczędzić do ok. 30% opału – bo skoro lepiej dopala się paliwo, to powstaje z niego więcej ciepła. Wystarczy zastosować opisaną poniżej technikę palenia bez kopcenia.
Dym i smród to błąd w sztuce obsługi pieca

Stare piece nie kopcą ze starości – kopcą dlatego, że źle w nich palimy. Źle – mimo że tak palą “wszyscy, od zawsze”. Źle, bo w tej metodzie paliwo smaży się zamiast poprawnie i w całości spalać. Fachowo proces ten nazywa się suchą destylacją i nie ma nic wspólnego ze spalaniem. To jest odgazowanie węgla/drewna i wysłanie większości tych (palnych) gazów do atmosfery.

http://czysteogrzewanie.pl/wp-content/uploads/2018/10/dlaczego-sie-kopci-768x381.png

Dym i smród powstaje wtedy, gdy dużą ilość węgla lub drewna podpalasz od dołu lub wrzucasz na żar. Tak wywołujesz pożar – kilka(naście/dziesiąt) kilo węgla czy drewna szybko się podgrzewa i uwalnia ogromne ilości palnych gazów. Jest ich za dużo, by nadążyły się spalić, a – jak pamiętamy z lekcji chemii – nadmiar paliwa w stosunku do powietrza musi prowadzić do niepełnego spalania, czyli zmarnowania części paliwa. Dlatego większość z tych palnych gazów odlatuje kominem i odtąd nazywa się to: dym.

To, że sobie zakopcisz, to nie jest problem sąsiada albo nawiedzonych ekologów. To ty tracisz z dymem ~1/3 paliwa (bo każdy węgiel kamienny, i tani, i drogi, to w 1/3 te śmierdzące, ale palne gazy) a władze lokalne za chwilę w ramach walki ze smogiem mogą cię przymusowo przełączyć na gaz. Tyle problemów z tak błahej przyczyny!


Na szczęście rozwiązanie też jest błahe.

JAK DOBRZE PALIĆ W PIECU?

Jeśli w tym samym piecu, to samo paliwo podpalisz od drugiej strony, układając rozpałkę na wierzchu stosu paliwa – wtedy to jest zupełnie inna historia: opał zapala się stopniowo, w sposób kontrolowany, tak jak świeca – a nie jak w tradycyjnej metodzie, niczym stodoła po wrzuceniu koktajlu Mołotowa. Żar pomału podgrzewa tylko niewielką część paliwa, która się z nim styka. Palne gazy uwalniane są w niewielkich ilościach a warstwa żaru daje wysoką temperaturę, w której wszystkie one dopalają się do przejrzystych spalin nim odlecą do komina. Efekt: ktoś przechodząc ulicą będzie miał trudność dostrzec, że cokolwiek jest palone.

Większość ludzi w pierwszym odruchu puka się w czoło lub drapie po głowie, bo przecież to niemożliwe, żeby węgiel czy drewno zapalić od góry! Całe życie uczono nas, że chcąc cokolwiek podpalić, ogień podkłada się pod spód, a nawet wtedy bywa trudno. A jednak to działa, bo ogień grzeje też to, co leży pod nim i bez problemu idzie “pod wiatr”.

http://czysteogrzewanie.pl/wp-content/uploads/2018/10/cykl-palenia-768x529.png

Rozpalając od góry zazwyczaj najpierw ładuje się większą ilość paliwa, która wystarcza na kilka-kilkanaście godzin grzania. Kiedy ten wsad kończy się wypalać, a jest potrzeba grzać dalej, to można kontynuować palenie stosując palenie kroczące czyli po prostu dokładanie od boku. Palenie kroczące można też stosować jako osobną metodę jeśli tak jest ci wygodniej, bo np. chcesz palić na okrągło.

TUTAJ WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT PALENIA OD GÓRY
Polub nas na Facebooku:

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages