Sobota, 24 października 2020. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Artystyczne spojrzenie na krajobraz ziemi lubawskiej

2018-11-19 10:48:08 (ost. akt: 2018-11-19 11:36:26)

Autor zdjęcia: nadesłane

W nowomiejskiej Galerii Gruzownia odbyła się siódma edycja festiwalu artystycznego Nowe Ciepło. Tym razem fotograficy zajmowali się architekturą wiejską regionu.

Działania artystyczne pod tytułem "Nowe Ciepło" zainicjowały w 2012 r. Natalia Reszka i Justyna Piotrowska. Od czterech lat organizatorem są członkowie Fundacji Wybudowania z Kurzętnika. Po raz kolejny do regionu zostali zaproszeni artyści z całego kraju, by wespół z lokalnymi twórcami oraz ze wsparciem mieszkańców ziemi lubawskiej stworzyć oryginalne prace artystyczne. Na wernisażu w podziemiach Miejskiego Centrum Kultury zjawiło się wielu miłośników kultury. Jak mówili organizatorzy: "celem festiwalu jest, by za pomocą sztuki podjąć się próby odpowiedzi na pytanie, jaka jest Polska regionalna, poza wielkimi miastami oraz jaka czeka ją przeszłość".

Prace artystyczne dotyczyły dawnej i współczesnej architektury wiejskiej ziemi lubawskiej. Można było zobaczyć kamienno - ceglane obory, ale też potężne domy dawnych bogatych rolników, zwanych tutaj gburami. Były także fotografie i wideo opowiadające o współczesnym krajobrazie regionu. Wyjątkową pracę przygotowała Karolina Łomnicka, która na podstawie opowieści Marii Górskiej z Nawry stworzyła na szydełku portret jej ojca oraz obraz 200 - letniego domu rodzinnego.

Jak mówili organizatorzy, w przygotowaniu wystawy dużą rolę odegrali sołtysi, którzy byli przewodnikami po miejscowościach. Szczególne podziękowania trafiły do Zofii Bendyk z Nielbarka, Marka Napiórkowskiego z Krzemieniewa, Jana Goszki z Bratuszewa i Mariana Kulwickiego z Tereszewa.

Wystawa wybrzmiałą w mediach ogólnopolskich. Agnieszka Obszańska przygotowała 20 minutową audycję na jej temat w Programie Trzecim Polskiego Radia. Jej rozmówcą był Tytus Szabelski, jeden z kuratorów wystawy.

Wystawę można oglądać do końca roku.

mzalCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Natalia Reszka #2627513 | 109.196.*.* 20 lis 2018 10:59

  Kto powiedział,że to miejsce jest wyłącznie dla lokalnych twórców? Rok ma 12 miesięcy -serdecznie zaraszam do współpracy i czekam na propozycje wystaw.

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Rem #2627242 | 77.87.*.* 19 lis 2018 20:45

  Przecież dwie artystki z 6 były z NML. Zamiast docenić, że ktos sciąga ciekawą sztukę do NML i robi coś od siebie to jużznaleźli się nowomiejscy krytycy. Mój syn brał udział w bezpłatnych zajęciach od tej fundacji i bardzo mu się podobało. Krytykujmy ich to pójdądo Lubawy jak wszystko inne z tego miasta.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Inaczej #2626998 | 109.196.*.* 19 lis 2018 15:36

   Było lokalnie. Jest obco

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Nowomieszcz #2626994 | 109.196.*.* 19 lis 2018 15:33

   Gdzie podziało się lokalni twórcy? O ile pamiętam taki był cel tego zamierzenia. I zabrakło twórczyni p. Justyny P. Szkoda

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages