Sobota, 24 października 2020. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Dawna wieś na fotografii. Wystawa fotograficzna w galerii Gruzownia

2018-11-08 11:33:58 (ost. akt: 2018-11-08 12:12:40)
Kamienno - ceglana szopa z XIX wieku w Nielbarku

Kamienno - ceglana szopa z XIX wieku w Nielbarku

Autor zdjęcia: nadesłane

W galerii Przestrzeń Gruzownia w Nowym Mieście odbędzie się kolejna ciekawa wystawa fotograficzna. Twórcami prac opowiadających o dawnej i współczesnej wsi lubawskiej są artyści i artystki z całego kraju.

Wystawa pt. Nowe Ciepło: Ciężka Ziemia odbędzie się w piątek 16 listopada w galerii Przestrzeń Gruzownia w piwnicy Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Mieście. Wernisaż zaplanowano na godz. 18. Jest to już siódma edycja festiwalu sztuki Nowe Ciepło, którego pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku.

Szóstka artystów zaproszonych do projektu odwiedzała mieszkańców wsi otaczających Nowe Miasto i poszukiwała dawnych historii związanych w historyczną zabudową wiejską. Losy kamiennych obór, potężnych domów bogatych gospodarzy i ubogich siedlisk powojennych tworzą opowieść o życiu na ziemi lubawskiej.

Poniżej przedstawiamy opis wystawy przygotowany przez organizatorów.

https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/45593432_1918247348280664_4212854715370700800_n.png?_nc_cat=109&_nc_ht=scontent-cdg2-1.xx&oh=758fb3b7ca1195576b64e5a4c6c0bd82&oe=5C83408C


Od czterech lat twórcy Fundacji Wybudowania podejmują próby uchwycenia tego, czym był i jest region ziemi lubawskiej. Zadajemy pytania o kulturę ludową, gwarę, historię, ale też współczesne życie na dawnym pograniczu. Odpowiedzi szukamy za pomocą sztuki i kreatywności mieszkańców regionu.

Jednym z najtrwalszych wyrazów kultury materialnej i stojącej za nią wartości jest budownictwo. Historię można odczytywać nie tylko z murów kościołów i pałaców. Stare domy, potężne budynki gospodarcze, opuszczone ogrody i zatarte drogi polne kryją w sobie opowieści i losy mieszkańców, którzy tam żyli, umierali i wychowywali kolejne pokolenia. Postanowiliśmy przyjrzeć się wiejskiej architekturze ziemi lubawskiej i zapytać, co opowiada o nas samych. Zaprosiliśmy do współpracy sześcioro artystów i artystek, z których czworo po raz pierwszy trafiło w tę część Polski. Poprosiliśmy, by podglądając budynki i ich użytkowników poszukali ciągłości pomiędzy dawnymi i aktualnymi sposobami życia na ziemi lubawskiej.

Nasz region przez wieki stanowił najbardziej wysuniętą na wschód część Pomorza, która graniczyła z Mazurami. Ziemia lubawska była silnie związana z katolickimi biskupami chełmińskimi. Dzięki ich opiece powstały silne wsie chłopskie, w których prym wiodły gospodarstwa gburskie, należące do najzamożniejszych chłopów. Z drugiej strony, niewiele było tu majątków szlacheckich. Mocna pozycja rolników pozwoliła utrzymać po dziś dzień wiele dobrze prosperujących, rodzinnych gospodarstw. Te największe często padły ofiarą gwałtownych przemian powojennych, transformacji lat dziewięćdziesiątych oraz siły czasu. Mimo to, duże zabudowania i rozległe podwórze wciąż wskazują na ich dawną świetność.

Falujące wzgórza okolic Drwęcy i Welu są mozaiką pełnych głazów glin i piasków. To właśnie od trudnej w uprawie, ale –, jeśli dobrze podlanej potem –, żyznej ziemi wziął się tytuł wystawy. Ciężka ziemia rodziła plony, ale też budulec. Na wsiach regionu zachowały się kamienno-ceglane budynki, nieraz liczące ponad 120 lat. To właśnie te historyczne szopy były dla artystów punktem wyjścia w poszukiwaniach. Rozmawiając o losach zabudowań, można odkryć przeszłość regionu i to, jak bardzo jesteśmy zanurzeni w historii. Być może zadawanie pytań o historię ziemi lubawskiej pozwoli poszukać dla niej miejsca we współczesności, a mieszkańcom przyniesie dumę z fundamentów położonych przez poprzednie pokolenia.


Artyści: Natalia Dołgowska, Mateusz Kiszka, Karolina Łomnicka, Krzysztof Racoń, Prosta Natalia Reszka, Michał Woroniak mieszkańcy ziemi lubawskiej

Kuratorzy: Tytus Szabelski, Marcin Zalewski

Organizator: Fundacja Wybudowania

Wystawa będzie czynna do końca roku. Organizatorzy zapraszają.

mzalCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages