środa, 11 grudnia 2019. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

PODSUMOWANIE WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH W POWIECIE NOWOMIEJSKIM

2018-10-24 15:32:36 (ost. akt: 2018-10-25 23:13:55)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Zapraszamy do kompleksowego podsumowania wyborów samorządowych w powiecie nowomiejskim.

Wybory miały miejsce w niedzielę 21 października. W powiecie nowomiejskim działały trzydzieści dwa obwody koordynowane przez sześć komisji wyborczych. Piękna pogoda bez wątpienia miała wpływ na sporą, jak na polskie warunki, frekwencję. W powiecie nowomiejskim mogło głosować 34.266 wyborców. Skorzystało z tego 18.170 osób, a więc 53,03 procent uprawnionych. W całym województwie było to 51,62 procent. W naszym powiecie frekwencja była minimalnie większa niż cztery lata temu (zagłosowało o 413 osób więcej), ale w skali województwa do urn podeszło teraz ponad 40 tys. osób więcej.

Na terenie powiatu odnotowano spore różnice zainteresowania udziałem w wyborach. Tak jak cztery lata temu, najwyższą frekwencję odnotowano w gminie Grodziczno. Zagłosowało tam 61,07 procent uprawnionych. Na drugim biegunie znalazła się gmina Nowe Miasto z frekwencją na poziomie 42,63 procent. Może to być efektem braku konkurencji o fotel wójta gminy. Także w aż dziewięciu na piętnaście okręgów był tylko jeden kandydat na radnego gminnego, który automatycznie trafiał do Rady Gminy.

Większość wyborców zagłosowała do godz. 17. Tradycyjnie największy ruch w lokalach był w okolicach mszy św. w pobliskich kościołach.
Poprosiliśmy Delegaturę Krajowego Biura Wyborczego w Elblągu o przygotowanie informacji na temat nieprawidłowości i zgłoszeń dotyczących wyborów w powiecie nowomiejskim.
— Na terenie powiatu nowomiejskiego nie odnotowano żadnych nieprawidłowości — telefonicznie deklaruje Adam Okruciński, dyrektor delegatury.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że wbrew słowom dyrektora zgłoszono takie nieprawidłowości jak złe oznakowanie materiałów wyborczych czy niewłaściwe rozdysponowanie kart głosowania. Złożymy oficjalne zapytanie w tej sprawie.

Na szczególną uwagę zasługuje sytuacja z Radomna. Dotarliśmy do protestu wyborczego. Złożył go Przemysław Kotewicz, który ubiegał się o reelekcję na stanowisku radnego gminnego z Radomna.
— W dniu 21 października do godz. 10:40 komisja ds. przeprowadzania głosowania nr 5 w Radomnie wydała omyłkowo 36 kart do głosowania w wyborach do Rady Gminy Nowe Miasto przeznaczonych dla okręgu nr 10 (Radomna i Pustek, przyp. red.), wyborcom z okręgu wyborczego nr 9 (z Chrośla i Nowego Dworu Brat., przyp. red.), co niewątpliwie miało istotny wpływ na wynik głosowania. Wyborcy nieuprawnieni oddawali głosy nie w swoim okręgu — pisze Kotewicz.
Jak poinformował nas poszkodowany, o sytuacji zawiadomił go Mieczysław Miecznikowski, kandydat z Chrośla. Kotewicz przegrał z Piotrem Jadanowskim 6 głosami. Czekamy na oficjalną informację, jak sprawę potraktuje sąd. Być może dojdzie do powtórki głosowania.

Czytelnicy z gminy Nowe Miasto zgłaszali do redakcji, że otrzymują jedynie trzy karty.
— Ja i mąż nie dostaliśmy karty do głosowania do Rady Gminy. W trakcie głosowania nie pomyślałam, żeby zapytać — pisała mieszkanka Skarlina.
W przypadku, gdy w okręgu był tylko jeden kandydat,nie wydawano kart wyborczych do Rady Gminy.

Podsumujmy więc wyniki przedstawione przez Państwową Komisję Wyborczą. Pierwsze nieoficjalne informacje zebraliśmy około godz. 4 w nocy.Wciąż kręci się wyborcza karuzela w Nowym Mieście. Józef Blank zdobył 2.079 głosów i 46,19 procent głosów. Drugi był Leon Prusakowski z wynikiem 1.610 głosów i 35,77 procentami. Z powodu nie przekroczenia progu 50 procent, dwaj panowie zmierzą się 4 listopada w drugiej turze. Piotr Piątek zebrał 812 głosów i 18,04 procent. W przypadku Rady Miejskiej układ sił jest następujący: 10 radnych wprowadził komitet Blanka, 3 komitet Prusakowskiego oraz wybrano dwóch radnych niezależnych.

Skład rady ciekawie skomentowała nasza Czytelniczka.
— Dwie kobiety, trzynastu mężczyzn. Czy tak wygląda polskie społeczeństwo? Ja myślałam, że to raczej jest bliżej 50 - 50. Bardzo smutny trochę skandaliczny to wynik. Nic nie wiem o tych panach; na pewno są totalnie kompetentni ale ta nieproporcjonalność reprezentacji kobiet u władzy trochę razi oczy. I zwyczajnie boli — napisała Izabela Holmes.

W gminach wiejskich wszyscy dotychczasowi wójtowie pozostaną na swoich stanowiskach.

Miażdżące zwycięstwo odniósł Arkadiusz Dobek. Mieszkaniec Łąkorza zebrał 3.148 głosów, czyli 81,34 procent. Eugeniusz Skolmowski zdobył 409 głosów i 10,57 procent, a Mariusz Milewski 313 głosów i 8,09 procenta. Ciekawy jest układ przynależności nowych radnych do komitetów. KWW Arkadiusza Dobka i KW Polskiego Stronnictwa Ludowego ma po 6 radnych. KW Prawa i Sprawiedliwości to 2 osoby, a KWW Porozumienie Samorządowe Razem 1wprowadziło 1 radnego.

Emocjonujący pojedynek o fotel wójta gminy Grodziczno stoczyli Tomasz Szczepański i Katarzyna Trzaskalska. Nie obyło się bez szermierki komentarzami i polubieniami na portalu społecznościowym. Część obserwatorów prorokowała dogrywkę. Ostatecznie w pierwszej turze zwyciężył dotychczasowy wójt Tomasz Szczepański, na którego zagłosowało 1.770 głosów, czyli 59,22 procent. Katarzyna Trzaskalska zdobyła 1.011 głosów i 33,82 procent, Radosław Bartnicki miał 115 głosów i 3,85 procent, a Edward Klimek 93 głosy i 3,11 procent. KWW Rozwój Bezpieczeństwo Rodzina Trzaskalskiej maw Radzie Gminy 6 mandatów, KWW Tomasza Szczepańskiego 5 mandatów, KW PiS oraz KWW Wójt Dla Rozwoju Gminy 2 mandaty. Wójt musi więc negocjować zdobycie większości w radzie.

W gminie Kurzętnik również byliśmy świadkami kilku zwrotów akcji w pojedynku wyborczym. W ostatecznym rozrachunku po pewne zwycięstwo sięgnął Wojciech Dereszewski, który rozpocznie trzecią kadencję. Dotychczasowy wójt zebrał 2.348 głosów, czyli 60,55 procent poparcia. Drugi był Adam Głowacki, na którego zagłosował co czwarty wyborca, czyli 1.041 osób, dające 26,73 procent. Marek Ząbkiewicz zdobył 12,71 procent. Oddało nań głos 495 osób. KW PSL ma 8 mandatów, KW PiS i KWW Niezależni po 3 mandaty, a KWW Wspólne Dobro 1 mandat.

Najbezpieczniejszą sytuację miał Tomasz Waruszewski, dotychczasowy wójt gminy Nowe Miasto. Zabrakło chętnych do konkurowania o stanowisko, więc odbył się swego rodzaju plebiscyt poparcia dotychczasowej polityki Waruszewskiego. Wynik 2.187 głosów za wobec 475 głosów przeciw daje poparcie rzędu 82,16 procent, co stanowi solidny mandat polityczny. W Radzie Gminy aż 9 kandydatów komitetu Waruszewskiego automatycznie zwyciężyło. Ostatecznie do rady weszło 12 przedstawicieli KWW Tomasza Waruszewskiego i 3 KW PSL.

Spore zmiany dotyczą Rady Powiatu. Cztery lata temu zdecydowaną większość miało PSL z 13 radnymi przeciwko 3 radnym KWW Porozumienia Samorządowego Razem i jednemu radnemu KWW Nasz Powiat Nowomiejski. Tym razem PSL wprowadził 9 osób, 6 głosów ma PiS, a 2 głosy KWW Porozumienie Samorządowe Razem. PSL nadal ma większość, ale nie dominuje jak w dotychczasowej kadencji.

Do Sejmiku Województwa dostała się Jolanta Szulc z PSL. W całym województwie Koalicja Obywatelska ma 12 głosów, 11 PiS, a 7 PSL.

Według znowelizowanego prawa, kadencja dotychczasowych rad potrwa do 17 listopada. Wtedy nastąpi przekazanie władzy nowym samorządowcom.

Marcin ZalewskiRADA MIEJSKA W NOWYM MIEŚCIE:
1. Mirosław Urbanowski
2. Krzysztof Hoppe
3. Adam Straus
4. Andrzej Jankowski
5. Adam Kłosowski
6. Mieczysław Kubacki
7. Jan Obuchowski
8. Jacek Wolski
9. Rafał Bogucki
10. Daniel Smukała
11. Mirosława Czernysz
12. Andrzej Nadolski
13. Barbara Bober
14. Jarosław Oelberg
15. Piotr Szpanowski


RADA GMINY BISKUPIEC:
1. Andrzej Plichta
2. Zbigniew Buzanowski
3. Kazimierz Zalewski
4. Jan Manista
5. Jerzy Dembek
6. Tomasz Dembek
7. Ludwik Falkowski
8. Zbigniew Kraskowski
9. Małgorzata Szustak
10. Jerzy Leśniewski
11. Damian Tudek
12. Zbigniew Mróz
13. Jan Wiśniewski
14. Witold Grudzień
15. Piotr ŁukaszewskiRADA GMINY GRODZICZNO:
1. Tadeusz Graszek
2. Irena Gorczyńska
3. Irena Markuszewska
4. Elżbieta Zakreta
5. Krystyna Król
6. Józef Zieliński
7. Mirosław Więckiewicz
8. Maria Bielicka
9. Tomasz Januszewski
10. Henryka Łużyńska
11. Kinga Wrzosek
12. Daniel Osicki
13. Urszula Plitt
14. Waldemar Bukowski
15. Iwona KamińskaRADA GMINY KURZĘTNIK:
1. Wojciech Goniszewski
2. Zbigniew Lewicki
3. Ryszard Wiśniewski
4. Mariusz Klimek
5. Anna Lewicka
6. Krzysztof Kreński
7. Danuta Fiszer
8. Mariusz Zieliński
9. Benedykt Rochnowski
10. Krystyna Bergolc
11. Marek Ząbkiewicz
12. Grzegorz Ziółkowski
13. Wiesław Grzywacz
14. Leszek Jobs
15. Józef BalewskiRADA GMINY NOWE MIASTO:
1. Zdzisław Domżalski
2. Józef Karwowski
3. Grzegorz Turulski
4. Mirosław Dajos
5. Edyta Włodarska
6. Edyta Gorzka
7. Andrzej Pieńczewski
8. Barbara Giziewska
9. Marek Miecznikowski
10. Piotr Jadanowski
11. Zbigniew Wiśniewski
12. Halina Sieńska
13. Karol Jakubowski
14. Krzysztof Dembiński
15. Zbigniew PodwojewskiRADA POWIATU NOWOMIEJSKIEGO:
GMINA BISKUPIEC: Kazimierz Wiśniewski, Jerzy Czapliński, Marek Romanowski, Daniel Zdanowski
GMINA GRODZICZNO I KURZĘTNIK: Teresa Łątkowska, Mirosław Galiński, Wojciech Kozłowski, Jacek Rydel, Andrzej Lewandowski, Jan Rochewicz
GMINA NOWE MIASTO: Marcin Buliński, Barbara Grzywacz, Jan Czapliński
NOWE MIASTO: Andrzej Ochlak, Marek Piątkowski, Mieczysław Łydziński, Romuald Koszewski


WYNIKI KANDYDATÓW DO SEJMIKU:
Jolanta Szulc – PSL – 4.614
Ewa Dembek – PO – 4.300
Zbigniew Ziejewski – PSL – 3.761
Łukasz Bartkowski – PiS – 2.799
Renata Rochnowska – PiS – 2.600
Aleksandra Rudnicka – PiS – 2.383
Damian Godziński – PiS – 1.562


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages