Niedziela, 19 maja 2019. Imieniny Celestyny, Iwony, Piotra

W mydlarskiej wiosce i pralni we Fiałkach oraz w Jajkowie

2018-09-21 16:31:38 (ost. akt: 2018-09-21 16:34:59)
Uczestnicy wycieczki na pamiątkowej fotografii

Uczestnicy wycieczki na pamiątkowej fotografii

Autor zdjęcia: SP 1

Dnia 18 września w piękną i słoneczną pogodę, grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim wybrała się na wycieczkę. Trasa wiodła przez atrakcyjny teren położony w powiecie brodnickim.

Najpierw uczestnicy udali się do Fiałek, gdzie położona jest mydlarska wioska „Teodoryk”. Tam pod okiem gospodyni zgłębiali tajemnice wyrobu mydła, poznali historię produkcji, jego rodzaje i właściwości. Przed warsztatami dzieci wysłuchały krótkiej informacji na temat właściwości zdrowotnych soli.

Warsztaty rozpoczęły się od wyboru zapachów, które zostały wykorzystane do wyrobu mydeł. Moment ten wywołał wśród wszystkich ogromne emocje. Trudno było wybrać ten najładniejszy, bowiem wszystkie zapachy bardzo się podobały. Kolejnym etapem był wybór foremek, do których dzieci wlały zapach, barwnik i dosypały ziół zebranych z pobliskich pól. Następnie zawartość foremek została zalana gliceryną i odstawiona w chłodne miejsce, a dzieci zajęły się solą do kąpieli. Do soli morskiej wlały olejek zapachowy i dokładnie wymieszały całą zawartość. Dodały ziół i przesypały do woreczków. Niezapomnianą pamiątką, którą zabrały ze sobą było własnoręcznie wykonane mydełko glicerynowe z dodatkiem aromatycznego suszu i sól do kąpieli.

Po przerwie śniadaniowej wszyscy udali się do starej pralni na pokaz prania. Przy użyciu mydła i wody dzieci prały w baliach za pomocą tary. Obejrzały też mające 100 lat zabytkowe maglownice, różne rodzaje tar, zestaw żelazek na duszę i węgiel.

Kolejnym punktem wyprawy była wioska tematyczna w Jajkowie. Gospodarze przywitali wszystkich bardzo serdecznie częstując zupą jajeczną z jajkami. W małym drewnianym domku dzieci odkrywały nie tylko tajemnice jajek. Wysłuchały ciekawej pogadanki połączonej z pokazem ptasich jaj: wróbla, kaczki, kury, gołębia, strusia czy indyczki. Podczas warsztatów wykonywały pisanki. Na przygotowane wcześniej wydmuszki nakładały gorący wosk. Spod rąk dzieci wyszły piękne i pomysłowe ozdoby, które zabrały ze sobą.

Pobyt w mydlarskiej wiosce i wiosce tematycznej na pewno na długo zostanie w pamięci uczniów. Wycieczka zorganizowana została w ramach projektu unijnego WOW – Wiedza Otwarta dla Wszystkich, a uczniowie byli pod opieką nauczycielek: Katarzyny Zapałowskiej, Anny Dembowskiej i Justyny Wiśniewskiej.
SP 1Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages