Sobota, 23 marca 2019. Imieniny Feliksa, Konrada, Zbysławy

Procesja wodna przed odpustem łąkowskim

2018-09-04 00:17:21 (ost. akt: 2018-09-04 00:24:32)
Procesja wodna nurtem Drwęcy do Łąk Bratiańskich

Procesja wodna nurtem Drwęcy do Łąk Bratiańskich

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Kolejny raz nurtem Drwęcy, we wtorek 4 września, popłynie figura Matki Boskiej Łąkowskiej na pokładzie łodzi do Łąk Bratiańskich. Procesja wodna zapoczątkuje przygotowania do tradycyjnego odpustu Matki Boskiej Łąkowskiej.

Tradycja procesji wodnej zagościła w Nowym Mieście kilkanaście lat temu, a obrządek ten jest jednym z nielicznych na terenie naszego kraju.

O godzinie 16.30 w bazylice kolegiackiej rozpoczną się nieszpory do Najświętszej Marii Panny. Na godzinę 16.45 zaplanowano procesjonalne przejście z figurą nad Drwęcę obok tzw. małego mostu. Stamtąd figurka łąkowska popłynie na pokładzie łodzi w górę rzeki do mostu w Mszanowie. Następnie procesja uda się na teren poklasztorny.

Tam o godzinie 18 odprawiona będzie msza święta i jak co roku, pobłogosławione będą pojazdy mechaniczne. Powrót do Nowego Miasta nastąpi pieszo z modlitwą różańcową w towarzystwie orkiestry. Wierni podczas powrotu będą nieśli lampiony.

Warto przypomnieć, że właściwy odpust łąkowski rozpocznie się w sobotę, 8 września. Tego dnia sumę o godzinie 11 odprawi biskup toruński Wiesław Śmigiel, natomiast o godzinie 15 odbędzie się specjalne błogosławieństwo dla najmłodszych „Kwiatki dla Matki”. ul

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages