środa, 11 grudnia 2019. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Jak będzie wyglądał nowomiejski rynek?

2018-07-17 15:02:20 (ost. akt: 2018-07-17 22:17:25)
Wizualizacja nowomiejskiego rynku

Wizualizacja nowomiejskiego rynku

Autor zdjęcia: UM Nowe Miasto

Wielkimi krokami zbliża się kluczowa inwestycja w ramach rewitalizacji Nowego Miasta. Przebudowany zostanie nowomiejski rynek. Choć projekt jest znany od kilu miesięcy, wciąż pojawiają się wątpliwości co do planowanych zmian.

Podczas niedawnych Dni Nowego Miasta burmistrz Józef Blank podpisał z marszałkiem Markiem Gustawem Brzezinem opiewającą na ponad 5,5 mln zł umowę na dofinansowanie rewitalizacji rynku. Już w sierpniu ma być ogłoszony przetarg na wykonawcę. Pomimo konsultacji społecznych nadal wielu mieszkańców nie zna zakresu zmian. Władze ustawiły plansze z wizualizacjami rynku. Te jednak znajdują się na klatce schodowej Urzędu Miejskiego, w miejscu trudno dostępnym chociażby dla osób starszych. W celu prezentacji społeczeństwu, poprosiliśmy o wgląd w liczący ponad 160 stron projekt przebudowy.

Dużą, budzącą wśród mieszkańców wątpliwości zmianą będzie przebudowa zieleni. Lipy przy dawnym kościele ewangelickim znikną. Lata złej pielęgnacji i nadmiernego przycinania spowodowały, że trzy z ośmiu drzew są chore.
— Każdy, kto chce posiedzieć na rynku idzie pod te lipy. To jedyne miejsce z cieniem — mówi napotkany przed wejściem do kina mieszkaniec rynku.
Rośliny znikną, ale w ich miejscu pojawią się nowe rośliny. Zostanie zasadzone 10 lip o wysokości ponad 4 metrów. Docelowo również mają być to duże drzewa nawiązujące do historycznego charakteru rynku. Uzupełnieniem zieleni będą donice z kwiatami i krzewami oraz kuliste, niewielkie klony przy chodnikach.

Olbrzymia zmiana dotyczy także miejsc dla pieszych. Będzie jej dużo więcej. Chodnik przy pierzejach będzie miał szerokość od 5 aż do 8 metrów i ułożony zostanie z czerwonego granitu. Poszerzony plac przy kinie Harmonia będzie ułożony z żółto – szarego kamienia. Znajdą tam się ławeczki, dwa słupy ogłoszeniowe, stojaki na rowery oraz historyczna pompa wodna. Przed obecnym wejściem do informacji turystycznej powstanie fontanna posadzkowa. Obok niej będą długie, kamienne ławy oraz miejsce na ogródki gastronomiczne. Władze zrezygnowały z drugiej fontanny w kształcie lwa.

Pomiędzy chodnikami, a placem znajdzie się miejsce dla aut. Projekt zakłada zwiększenie udziału pieszych w użytkowaniu rynku. Dlatego jezdnia, ponownie ułożona z obecnego, pochodzącego z lat 30 XX w. bruku, zostanie zwężona. Przejazd aut będzie możliwy tylko pierzejami wschodnią i północną. Przejazd na wprost od ul. Kazimierza Wielkiego i wzdłuż urzędu będzie miał tylko 3,5 m szerokości i będzie przeznaczony jedynie dla taksówek i aut z pozwoleniem. Na rynku znajdzie się 85 miejsc postojowych po północnej stronie kina. Znikną budynki kwiaciarni i kiosku. Naprzeciw urzędu powstanie plac na imprezy okolicznościowe. Cały rynek będzie strefą ruchu do 30 km/h, co oznacza, że nie zostaną wyznaczone przejścia dla pieszych.

Być może jeszcze w tym roku rozpoczną się pierwsze prace przygotowawcze. Zagadką pozostaje, co pod płytą rynku znajdą archeolodzy. Wszak od niemal siedmiuset lat jest to centrum życia naszych okolic.

Marcin ZalewskiCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Lol #2548432 | 37.248.*.* 2 sie 2018 22:27

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Nie mają na ci kasy wydać?! Ile już tych rewitalizacji było i po co?! Za chwilę znowu wraca się do starych rozwiązań! Najpierw drzewa wycięło, posadzili nowe, teraz znowu będą wycinać, by posadzić kolejne... Rynek miał być w ostatnim założeniu miejscem wypoczynku dla mieszkańców, a stał się jednym wielkim platnym parkingiem!!! Jeszcze kwiaciarnia i kiosk przeszkadzają.. No żal, po prostu głupota! Kasę niech zainwestują w rzeczy ważniejsze, a jest ich sporo!!! Bida aż piszczy, a rynek przechodzi kolejną rewitalizację w okresie kilku lat!!! Jedno, co się przyda, to tablice ogłoszeń, będzie można pisać: " Poszukuję pracy, s nie stażu!" No w mieście i tak się nic nie dzieje, poza raz na jakiś czas, przy każdej uroczystości, występie orkiestry dętej!

  1. Obs #2546681 | 94.254.*.* 31 lip 2018 17:12

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Co tak mało minusów? Zwykle mogę liczyć na 15. Czyżby sezon ogórkowy, czy najwierniejsi olewają wodza?

  2. nowomieszczanin #2545361 | 94.254.*.* 29 lip 2018 09:36

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. tyle jest problemów w mieście - coraz więcej ulic zmaga się z zalewanymi piwnicami - brak melioracji np. ulica tysiąclecia - coraz bardziej zagrożona !!!!!! ciągle mokro pomimo gorącego lata i pan burmistrz tego nie widzi albo nie chce widzieć - lepiej wydawać kasę na zbytki !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   1. Obs #2544885 | 94.254.*.* 28 lip 2018 08:40

    Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Jakoś nikt nie pieje z zachwytu. Co będzie miał z tego przeciętny przeciętny nowomieszczanin z poza trudnościami z parkowanie? Co się stanie z ,,nadwyżką'' historycznego bruku?

   2. kasia #2543219 | 83.28.*.* 25 lip 2018 13:43

    tyle negatywnych komentarzy i kazda ocena ponizej poziomu, a redakcja nic nie usuwa ?? zniesiono cenzure gazety ?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (25)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages