Wtorek, 22 września 2020. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

120 lat chóru Harmonia i nowomiejska Gala Kultury

2018-05-30 15:03:54 (ost. akt: 2018-06-01 10:45:27)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

W nowomiejskim Urzędzie Miejskim odbyło się święto wszystkich, którzy przyczyniają się do rozwoju kultury w Nowym Mieście.

Była to już siódma Gala Kultury. Podczas spotkania nagrody burmistrza Nowego Miasta za działalność artystyczną otrzymało kilkunastu nauczycieli, pracowników MCK, instruktorów, literatów oraz animatorów kultury. Także wyróżniający się artystycznie młodzi twórcy otrzymali z rąk Józefa Blanka bony na zakupy w sieci księgarń. Włodarz miasta przyznał także nagrody dla pracowników MCK, a specjalne podziękowania otrzymały Daniela Kowalewska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Katarzyna Olęcka, dyrektor MCK.

Spotkanie było wyjątkowe nie tylko dzięki bardzo dużej frekwencji. Twórcy przyszli do urzędu całymi rodzinami. Wielkiego znaczenia dodały obchody 120 - lecia chóru Harmonia. Pojawiły się prezenty na ręce dyrygent Marka Piątkowskiego, prezes Stefanii Rumińskiej i wcześniejszej długoletniej prezes Haliny Glanc. Całą sala zaśpiewała gromkie "Dwieście lat".

mzalHistoria Towarzystwa Śpiewaczego HARMONIA:

Dnia 3 maja 1898 roku powstaje 16-to osobowy chór, założony przez grono polskich patriotów i entuzjastów pieśni. Zrodził się on z potrzeby kultywowania polskiej pieśni narodowej, ludowej i patriotycznej. Chór uświetniał imprezy polskich stowarzyszeń, urządzał wyjazdy do okolicznych miejscowości, propagując piękno polskiej pieśni i mowy ojczystej. W pierwszych dniach stycznia 1920 roku „Harmonia” organizuje wielki koncert pod dyrekcją Feliksa Nowowiejskiego. Chór liczy wówczas 150 członków. W dniu 22 sierpnia 1922 roku wręczono chórowi sztandar ufundowany przez społeczeństwo miasta. W roku 1933 Feliks Nowowiejski przesyła dedykowany „Harmonii” utwór „Madonna i kłosy”.

Czas wojny zniszczył cały dorobek chóru. Zespół wznowił działalność w sierpniu 1946 roku. Lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte to wspaniały okres w życiu „Harmonii”. Wtedy to właśnie zajmuje ona czołowe miejsca na ogólnopolskich konkursach i przeglądach śpiewaczych w Olsztynie, Bydgoszczy i Gdańsku. Uczestniczy w Centralnych Dożynkach w Warszawie, nagrywa pieśni dla Polskiego Radia. Od roku 1977 chór „Harmonia” związany jest z Miejskim Centrum Kultury gdzie kontynuuje swoje 120 letnie tradycje. W swoim repertuarze posiada zarówno pieśni patriotyczne, narodowe, kościelne jak i ludowe. Bardzo aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta i okolic. W zajęciach bierze udział około 25 osób. Do dnia dzisiejszego filarami chóru są ludzie zarażeni bakcylem śpiewania przed 30, 40 a nawet 50 laty.

Lata dziewięćdziesiąte ubiegłego stulecia to okres, w którym „harmoniści” zaczynają wyjeżdżać z koncertami poza granice kraju: Niemcy, Francja, Włochy i wielokrotnie Litwa. W 105 rocznicę istnienia chóru „Harmonia” czyli w maju 2003 roku została wydana ich pierwsza płyta CD pn. „Jubileusz”.120 lat zaznaczonych wytężona pracą samozaparciem, entuzjastycznym uniesieniem ale też słabością i zwątpieniem ,lat znaczonych błyskotliwymi sukcesami ale też porażkami – jak w prawdziwym życiu. Istotne jednak, że bilans życiowy naszego wiekowego chóru jest zdecydowanie dodatni. Rezultat to przede wszystkim pracy wielu pokoleń ofiarnych działaczy i członków chóru, ludzi wrażliwych na piękno melodii i o sercach czułych. A przyszłość? Przyszłość chóru również spoczywa w rękach entuzjastów pieśni, bowiem powszechnej sympatii i wielostronnego wsparcia nigdy nie zabraknie.
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages