Piątek, 7 sierpnia 2020. Imieniny Donaty, Olechny, Kajetana

Dzień Flagi w Nowym Mieście Lubawskim z harcerzami

2018-05-02 18:12:02 (ost. akt: 2018-05-02 18:21:29)
Harcerze mieli uroczysty apel na nowomiejskim rynku

Harcerze mieli uroczysty apel na nowomiejskim rynku

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Na rynku w Nowym Mieście Lubawskim odbyła się uroczystość związana z Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Była ona połączona ze Stuleciem Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Patriotyczne spotkanie zdominowali harcerze, zuchy i instruktorzy nowomiejskiego Hufca Związku Harcerstwa Polskiego im. Bohaterów Września 1939 roku. A to dlatego, że rok 2018 jest także rokiem 100 – lecia ZHP i 60 – lecia harcerskiego Nieprzetartego Szlaku, który skupia dzieci i młodzież niepełnosprawną.

Mundurowi, w asyście orkiestry dętej, pilotowani przez Straż Miejską, przemaszerowali ze Szkoły Podstawowej nr 3 na rynek, gdzie odbyła się główna uroczystość. Po harcerskim apelu był odczytany specjalny rozkaz komendanta hufca, zebrani zaśpiewali hymn państwowy.

Po powitaniu władz lokalnych, mieszkańców i gości grodu nad Drwęcą symboliczne ognisko rozpalili burmistrz Józef Blank (gospodarz uroczystości), podharcmistrz Michał Maron, komendant nowomiejskich harcerzy oraz przedstawiciel zuchów i mieszkańców. Następnie głos zabrał gospodarz miasta, po czym wspólnie ze starostą Andrzejem Ochlakiem rozdawali zebranym biało – czerwone flagi.

Był też Koncert Orkiestry Dętej działającej przy Miejskim Centrum Kultury. Po części oficjalnej zuchy, harcerze i chętni mieszkańcy wyruszyli na grę terenową zorganizowaną na terenie miasta. W międzyczasie na scenie trwał koncert piosenek harcerskich. Po ogłoszeniu wyników rywalizacji wszyscy rozeszli się, by wieczorem, już na terenie szkoły przy ulicy Działyńskich, spotkać się na harcerskim ognisku.

Plenerowej imprezie towarzyszyły dwie wystawy — przygotowana przez instruktorów harcerskich ekspozycja starych fotografii „Z Historii Nowomiejskiego ZHP” oraz wystawa poświęcona lokalnym działaczom niepodległościowym „Oni prowadzili do Niepodległości” przygotowana przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lubawskim.

Chętni mogli zjeść tradycyjną grochówkę, obejrzeć harcerskie kroniki i obozowe namioty oraz wpisać się do księgi pamiątkowej. Ogłoszono też konkurs - Wielki Test o Nowym Mieście Lubawskim oraz rozstrzygnięto konkursu na hasło obchodów 100 – lecia Odzyskania Niepodległości, w którym wyróżniono Filipa Klarowskiego.
Impreza dofinansowana została przez Lokalną Grupę Działania Ziemia Nowomiejska.

Grażyna Jonowska

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages