Niedziela, 26 stycznia 2020. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Jest wyrok Sądu Okręgowego w sprawie pedofilów z Nowego Miasta

2018-04-20 13:19:05 (ost. akt: 2018-04-20 15:52:48)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Dziś około godz. 13.30 Sąd Okręgowy w Elblągu wydał wyrok w sprawie Tomasza K. oraz Mateusza L. Sędzia utrzymał wyrok 10 lat pozbawienia wolności.

Szokująca sprawa wyszła na światło dzienne dzięki czujności jednej z matek. Kobieta zastosowała prowokację i podszyła się pod uczęszczającego do gimnazjum syna. Chłopak od pewnego czasu pisał na portalu społecznościowym ze znanym w środowisku lokalnym animatorem sportu. Pochodzący z Nowego Miasta Lubawskiego 33-letni Tomasz K. złapał przynętę i swoimi wynurzeniami dał podstawę do interwencji policji.

W jego mieszkaniu w Nowym Mieście zjawiła się lokalna policja w asyście Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Służby zabezpieczyły dyski zawierające materiały w postaci filmów pornograficznych, w których występowali pedofile. Oskarżeni otrzymali kilkanaście zarzutów, m.in. dotyczących obcowania płciowego z małoletnimi i innych czynności seksualnych. W trakcie postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Elblągu przesłuchanych było łącznie kilkadziesiąt osób, w tym kilkunastu poszkodowanych małoletnich. 


— Z uwagi na obrażenie godnych obyczajów, treść i wagę zarzutów oraz ważny interes, zwłaszcza osób małoletnich, podejmuję decyzję o wyłączenia w całości jawności procesu — powiedział na rozprawie otwierającej proces sędzia Marcin Perliński. 
W trakcie śledztwa okazało się, że pedofile byli powiązani z siatką dystrybucji perwersyjnych materiałów. Tomasz K. oraz pochodzący z okolic Tarnowa 26-letni Mateusz L. rozprowadzali filmy, w których dopuszczają się przestępstw na dzieciach. Dzięki pracy operacyjnej udało się zatrzymać trzech kolejnych mężczyzn w wieku 28 i 30 lat z okolic Wodzisławia Śląskiego. W związku z tym przestępcy byli kilkakrotnie przesłuchiwani przez tamtejszą prokuraturę za pomocą wideokonferencji. Podczas kilkunastu rozpraw w Nowym Mieście pedofilów doprowadzano do sądu innymi pojazdami, by uniemożliwić komunikację.

Tomasz K. był broniony przez znanego warszawskiego adwokata Bogumiła Zygmonta, który rozsławił się prowadzeniem sprawy Saudyjczyków, którzy mieli być torturowani w Starych Kiejkutach. Drugi z oskarżonych zrzekł się z prawa do adwokata. Dodatkowo na swoją prośbę Mateusz L. był transportowany z czarnym workiem na głowie.

Po ponad rocznym procesie Sąd Rejonowy w Nowym Mieście w październiku ubiegłego roku wydał wyrok. Dwóch mężczyzn uznano winnych zarzucanych im czynów i skazano na 10 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo mieli zapłacić 10 tys. zł zadośćuczynienia oraz 15-letni zakaz zbliżania się do swoich ofiar. Wyrok nie był prawomocny. Obrońcy oskarżonych odwołali się i sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Elblągu.

Dzisiaj około godz. 14 sędzia elbląskiego Sądu Okręgowego wydał wyrok w tej sprawie po odwołaniu się obrońców. Sędzia utrzymał wyrok 10 lat pozbawienia wolności, skierowania na leczenie, w tym farmakoterapię, a także zakaz zbliżania się Tomasza K. i Mateusza L. do skrzywdzonych dzieci. Uchylono jedynie zadośćuczynienie dla ofiar.
— Wynika to z przyczyn proceduralnych. Wnioski o zadośćuczynienie wypłynęły zbyt późno — mówi Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy elbląskiego sądu.


Wyrok jest prawomocny i ma zostać wykonany niezwłocznie. Mężczyznom przysługuje wnioskowanie o kasację wyroku w Sądzie Najwyższym.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. § #2488472 | 37.201.*.* 21 kwi 2018 07:07

    Tylko 10 lat ? To sie nie dziwie , ze pedofilstwo sie szerzy. A po 25 lat odsiedki bez zadnych praw, bo to co dzieciom zrobili to poszkodowane dzieci beda z tym zyli cale swoje zycie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages