środa, 29 stycznia 2020. Imieniny Franciszka, Konstancji, Salomei

Harcerze nowomiejskiego Hufca ZHP na Jubileuszowym Złazie w Toruniu

2018-04-15 13:39:47 (ost. akt: 2018-04-15 13:56:43)
Nowomiejscy harcerze przed wyruszeniem na grę terenową po Toruniu

Nowomiejscy harcerze przed wyruszeniem na grę terenową po Toruniu

Autor zdjęcia: Grażyna Jonowska

W sobotę w Toruniu odbył się Jubileuszowy Złaz Harcerstwa Kujaw i Pomorza. Na imprezie nie zabrakło reprezentacji Hufca ZHP Nowe Miasto Lubawskie. Nasza grupa liczyła 45 osób.

W złazie uczestniczyło 2.300 druhen i druhów ze Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP) oraz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR).

Z Nowego Miasta Lubawskiego do Torunia pojechała reprezentacja hufca z komendantem podharcmistrzem Michałem Maronem na czele. Byli to harcerze, zuchy i instruktorzy.

Gości zaprosił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko – pomorskiego. Podczas Złazu Harcerstwa Kujaw i Pomorza zapoczątkował publiczną zbiórkę pieniędzy na budowę Pomnika Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939. Harcerze otrzymali puszki do przeprowadzenia kwesty, a uroczysta inauguracja kwesty na pomnik pomordowanych Pomorzan (ofiar antypolskiej akcji eksterminacyjnej przeprowadzonej przez okupantów tuż po rozpoczęciu drugiej wojny światowej) odbyła się na skwerze przy ul. Uniwersyteckiej, gdzie ma stanąć pomnik. Jego odsłonięcie zaplanowano 2 października.

Gospodarz województwa podarował wszystkim uczestnikom imprezy pamiątkowe chusty harcerskie z godłem województwa i woreczki, do których druhowie zbiorą ziemię z miejsc masowych rozstrzeliwań i pochówków w regionie. Będzie ona złożona w urnie, która zostanie wmurowana w monument.

Oprócz oficjalnych spotkań, w programie była gra miejska z wędrówką po Toruniu, a potem już w Centrum Targowym park na mundurowych czekał obiad. Po nim na scenie odbywały się występy zespołów hufcowych, a gwiazdą wieczoru był znany zespół „Wołosatki”.
Grażyna Jonowska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages