Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Happening z okazji Powiatowego Dnia Świadomości Autyzmu

2018-04-11 13:23:05 (ost. akt: 2018-04-11 13:29:53)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W nowomiejskiej „trójce obchodzono Powiatowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym organizatorem happeningu było Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Nowym Mieście Lubawskim.

W 2007 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych podjęła rezolucję o ustanowieniu Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Z tej okazji podejmowane są różne inicjatywy mające na celu zwrócenie uwagi na specyfikę funkcjonowania osób z autyzmem i problemy z jakimi borykają się ich rodziny, a także kształtowanie w społeczeństwie postaw opartych na szacunku, zrozumieniu, pomocy i wsparciu.

Symbolem solidarności z osobami z autyzmem w tym dniu jest kolor niebieski. W wielu miastach na niebiesko podświetlane są budynki różnych instytucji, stąd powstało hasło: „Zaświeć się na niebiesko”.

Z okazji obchodów Powiatowego Dnia Świadomości Autyzmu w Szkole Podstawowej nr 3 zorganizowano happening z udziałem szkół z terenu powiatu nowomiejskiego. Uczestnicy na znak solidarności ubrani byli na niebiesko.
Najmłodsza grupa dzieci z oddziału przedszkolnego w SP nr 2 w Nowym Mieście zaprezentowała wiosenny Taniec Kwiatów, następnie wystąpiła grupa taneczna ze Szkoły Podstawowej nr 3. Szczególnym gościem był Franciszek, który jest chłopcem z autyzmem i na spotkanie przygotował piosenkę z repertuaru Marka Grechuty. Franciszek jest obecnie uczniem klasy V Niepublicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej w Nowym Mieście.
Ciekawy pokaz tańca z ogniem dały uczennice z Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie.

Jest to dla nas przykład, że dzieci z autyzmem tak jak wszystkie dzieci mają swoje zainteresowania i pasje. Trzeba tylko odkryć potencjał, jaki w nich jest ukryty i wesprzeć w rozwijaniu go. Myślę, że ten występ możemy zadedykować wszystkim tu obecnym, zwłaszcza wszystkim dzieciom, aby potrafiły dostrzegać w sobie oraz w swoich kolegach i koleżankach wielkie bogactwo talentów, które może być rozwijane i dawać ogromną radość przez dzielenie go z innymi — powiedziała Teresa Podolak, psycholog, jednocześnie koordynatorka i pomysłodawca happeningu.

Na koniec organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników do przemarszu i zaprezentowania przygotowanych transparentów i haseł. Impreza zakończyła się w kinie Harmonia, gdzie wyświetlono film „Życie animowane”, który przedstawiał historię autystycznego chłopca.

Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.

Nie ma dokładnych statystyk, ale szacuje się, że autyzm może wystąpić u jednej osoby na 100. Zaburzenie to pojawia się we wczesnym dzieciństwie, najczęściej do 3 roku życia. Wczesne symptomy autyzmu mogą być rozpoznawane już w pierwszym i drugim roku życia dziecka, a wiedza na ten temat ma ogromne znaczenie, gdyż umożliwia jak najszybsze podjęcie właściwych form oddziaływań i terapii.

Zauważamy wzrost liczby dzieci, które są diagnozowane w kierunku zaburzeń ze spektrum autyzmu. Jako pracownicy Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji pragniemy włączyć się w akcję społeczną podnoszenia świadomości dotyczącej specyfiki funkcjonowania osób z autyzmem. Dlatego wspólnie z nauczycielami skupionymi w Sieci „Autyzm i Zespół Aspergera” oraz z rodzicami związanymi z Grupą Wsparcia dla Rodziców dzieci z autyzmem postanowiliśmy zainicjować w naszym mieście imprezę, która zwróci uwagę na problemy osób z autyzmem oraz uświadomi szerszemu kręgowi społecznemu, że dzieci z autyzmem żyją pośród nas — powiedziała Iwona Krajewska, dyrektorka nowomiejskiego Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji. opr ul

Patronat medialny nad wydarzeniem objęła „Gazeta Nowomiejska” i TV Eltronik.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages