środa, 21 listopada 2018. Imieniny Janusza, Marii, Reginy

Kontrole pieszych i rowerzystów. "Przepisy traktują osobę na rolkach jak pieszego"

2018-04-09 09:24:44 (ost. akt: 2018-04-09 09:33:02)

Autor zdjęcia: KPP NML

Policjanci z nowomiejskiej komendy prowadzili własne działania NURD. Podczas tych działań funkcjonariusze skupiali swoją uwagę na wykroczeniach popełnianych przez pieszych i rowerzystów jak i względem nich.

Działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" ukierunkowane są na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W tym celu policjanci pełniący służbę w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych wręczali wczoraj kamizelki i opaski odblaskowe po to by piesi, rowerzyści byli bardziej widoczni na drodze.

Podczas działań funkcjonariusze sprawdzali sposób przekraczania jezdni, chodzenie jej właściwą stroną przy braku chodników, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych oraz wyposażenie jednośladów. Nie obyło się niestety bez mandatów i pouczeń. Policjanci ujawnili 6 wykroczeń popełnionych przez pieszych. Polegały one na przechodzeniu przez jezdnię w miejscu niedozwolonym oraz na chodzeniu jej niewłaściwą stroną.

Zadziwia fakt, iż jeden z pieszych, który popełnił wykroczenie przekraczając jezdnię w miejscu niedozwolonym tłumaczył funkcjonariuszom, którzy pełnili służbę w radiowozie nieoznakowanym, że ich nie zauważył, i to jego pierwszy taki mandat, bo zawsze kiedy widzi policyjny radiowóz to przechodzi prawidłowo. Apelujemy więc i zwracamy uwagę, że każdy pieszy ma obowiązek stosować się do przepisów ruchu drogowego dla własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych osób, a nie dlatego by nie zauważyli go policjanci i by nie zapłacić mandatu!


UWAGA:

Osobę poruszająca się na drodze na rolkach, deskorolce, wrotkach i hulajnogach przepisy Prawa o ruchu drogowym traktują jak pieszego. Oznacza to, że nie moga korzystać z jezdni. Powinni poruszać się po chodniku. Jeżeli go nie ma to powinni jechać poboczem po lewej stronie drogi. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.Oznaczone przejścia dla pieszych nie dają gwarancji bezpieczeństwa. To miejsca, gdzie przecinają się drogi kierowców i niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego tak ważne jest, by każdy z uczestników ruchu drogowego właśnie przy przejściu zachowywał szczególną ostrożność i stosował się do przepisów ruchu drogowego. Kierowcy muszą pamiętać o swoich obowiązkach względem pieszych. Pieszych natomiast także obowiązują przepisy, do których muszą stosować się w trosce o własne bezpieczeństwo. Tylko wspólne działanie tych dwóch grup da wymierne efekty w postaci poprawy bezpieczeństwa.
opr. mzal

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages