Poniedziałek, 28 września 2020. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Zwycięzcy plebiscytu "Super Sołtys 2018" na gali w Olsztynie

2018-03-16 18:34:28 (ost. akt: 2018-03-16 19:26:58)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Gala"Super Sołtys 2018" odbyła się w piątek w Olsztynie. Wśród laureatów z całego regionu znaleźli się również sołtysi z powiatu nowomiejskiego.

Statuetki i dyplomy wręczono podczas uroczystej gali w olsztyńskim hotelu „Pirat". Tytuły "Super Sołtysa 2018" nadali Czytelnicy„Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego” poprzez głosowanie .

Plebiscyt był prowadzony we wszystkich powiatach naszego województwa. Dodatkowo zostały przyznane tytuły Super Sołtysów województwa warmińsko-mazurskiego.

Pierwsze miejsce wśród sołtysów z powiatu nowomiejskiego, głosami Czytelników, uzyskał Piotr Hauzer z Linowca.
Linowiec to licząca ponad 350 mieszkańców i leży w gminie Grodziczno. Wieś to były PGR oraz gospodarstwa w polach. We wsi znajduje się świetlica wiejska oraz zabytkowe pozostałości folwarku. Piotr Hauzer jest sołtysem Linowca od dwóch lat.
Sporo wydarzyło się od czasu rozpoczęcia mojego sołtysowania. Remontujemy drogi, powstał nowy chodnik. Udaje mi się pogodzić wszystkich mieszkańców i fundusz sołecki nie budzi żadnych kontrowersji. W tym roku zamiast festynu planujemy wycieczkę dla mieszkańców Linowca. Prawdopodobnie będzie to jakiś park rozrywki w stylu Jura Parku w Solcu Kujawskim — opowiada Hauzer. 
Jak dodaje, największą uciążliwością dla mieszkańców jest stan dróg, tak lokalnych jak i drogi wojewódzkiej 538. 


Drugą lokatę zdobył Ryszard Pruchniewski, sołtys wsi Lekarty.
Lekarty to malownicza wieś na położona na wzgórzach gminy Nowe Miasto nad jez. Lekarty. Sołtysem jest od 3 lat.
W ostatnich latach mocno angażujemy się w poprawę estetyki wsi. Piszemy wnioski i wygrywamy granty od Tesco. Mamy już wiatę, do końca marca powstanie siłownia plenerowa. Co ważne, wiata jest używana i wszyscy o nią dbają. Rozkręciliśmy też wiejską bibliotekę, zajęcia i wspólne odrabianie lekcji w świetlicy wiejskiej. Teraz mamy plan na oczyszczenie stawu wiejskiego i zakończenie porządkowania naszego małego kompleksu rekreacyjnego — mówi sołtys.
Wyzwaniem dla wsi są drogi dojazdowe, które prowadzą stromymi odcinkami i przez las. Mimo to, dzięki współpracy z samorządem, Pruchniewski jest dobrej myśli.

Trzecie miejsce przypadło Henryce Łużyńskiej, sołtysowi z Ostaszewa.
We wsi położonej w gminie Grodziczno mieszka blisko 450 osób, a część jej obszaru pokrywa Welski Park Krajobrazowy. Znajdują się tam dwa ośrodki wypoczynkowe nad jez. Hartowieckim. Sołtyską wsi jest Henryk Łużyńska.
—W naszej wsi dużo się dzieje. Na ten rok planujemy dwie wycieczki: dla dzieci do parku rozrywki Nowa Holandia pod Elblągiem, a dla dorosłych wyprawę do Świętej Lipki i Gierłoży. Organizujemy zajęcia dla dzieci, spotkania rodzinne, dni dziecka i ferie — opowiada Łużyńska.
Zapytana o największe potrzeby mieszkańców, sołtyska mówi o drogach i remontach.
Odcinek nad jez. Hartowieckie i świetlica w Ostaszewie – to mój cel. Ważna jest także trasa Rynek – Hartowiec. Wiem, że wójt gminy przygotowuje wniosek na tą drogę. Oby się udało — dodaje mieszkanka Ostaszewa.

Wraz z nagrodzonymi sołtysami do Olsztyna przyjechali wójtowie gmin — Tomasz Szczepański (gm. Grodziczno) i Tomasz Waruszewski (gm. wiejska Nowe Miasto). Wśród gości imprezy znalazł się również Andrzej Ochlak, starosta nowomiejski, który w towarzystwie Igora Hrywny, red. nacz. „Gazety Olsztyńskiej wręczył statuetkę i dyplomy.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages