Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Kilka słów o nowomiejskim parku. Szykuje się przebudowa

2018-03-08 13:53:21 (ost. akt: 2018-03-08 14:22:12)

Park miejski w Nowym Mieście został założony w roku 1894 przez władze pruskie. Czas międzywojenny był dla tego parku okresem świetności, który minął. Dla wielu jest to jednak sentymentalne miejsce, któremu niedługo zostanie przywrócone życie.

W nowomiejskim parku w czasie dwudziestolecia międzywojennego odbywały się różnego rodzaju uroczystości oraz imprezy o charakterze lokalnym. Wiele osób pamięta park miejski, kiedy był miejscem spotkań i wspólnych zabaw. Chociaż wciąż jest odwiedzany to stracił już zainteresowanie większości mieszkańców. Niektórzy mają jednak wielki sentyment do tego miejsca i chcieliby aby zostało mu przywrócone życie.

Zapytaliśmy nowomieszczan co może być czynnikiem, który sprawił, że w parku nie przebywa już tyle osób co kiedyś.
— Przez brak zainteresowania ze strony władz miasta przez lata, park zaczął przypominać mroczny las zamiast relaksacyjnego miejsca do wypoczynku — mówi Alicja, była mieszkanka Nowego Miasta.
—Park to jedyne miejsce w tym mieście, gdzie można poobcować z naturą. Przydałaby się jego renowacja bo jest strasznie zaniedbany. Poza tym jest to jedna z wizytówek Nowego Miasta — powiedział Mateusz, jeden z nowomieszczan.
—W lato park jest całkiem fajnym i ładnym miejscem na spacery i odpoczynek. Przydałoby się jedynie tam posprzątać. Schody również nie są w najlepszym stanie — twierdzi Igor, mieszkaniec Nowego Miasta.

W nowomiejskim parku szykują się duże zmiany, które przywrócą jego świetność. Burmistrz Nowego Miasta Józef Blank przy kontrasygnacie Zastępcy Skarbnika Marzeny Krzemińskiej podpisał umowę na opracowanie dokumentacji projektu pn. "Rewitalizacja Parku Miejskiego przy ulicy Narutowicza w Nowym Mieście Lubawskim". Zmiany mają na celu nadanie nowych walorów funkcjonalnych i estetycznych z zachowaniem regionalnej tożsamości. Będzie to również przystosowanie terenu na potrzeby spędzania wolnego czasu w formie spacerów, spotkań, biernego wypoczynku, zabawy i aktywności fizycznej. Infrastruktura oraz wyposażenie parku zostanie przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.Przedmiotem zamówienia jest wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej wg. następujących założeń projektowych::

1) budowa utwardzonych ciągów komunikacyjnych wraz ze schodami terenowymi
(z wykorzystaniem części istniejących dróg i ścieżek gruntowych),
2) budowa oświetlenia w technologii LED wzdłuż utwardzonych ciągów komunikacyjnych,
3) wykonanie systemu monitoringu wizyjnego,
4) poprawa stanu technicznego istniejących nieutwardzonych ciągów komunikacyjnych,
5) montaż drewnianych wiat rekreacyjnych oraz toalet kontenerowych,
6) remont i adaptacja do celów rekreacyjnych istniejącego obiektu (historyczny monument
w formie betonowej nie zadaszonej wiaty).
7) wprowadzenie obiektów małej architektury w tym. m.in. urządzenia sprawnościowe i zabawowe, stoły terenowe, tablice informacyjne, ławki, kosze na odpady,
8) wykonanie utwardzeń terenu związanych z obiektami małej architektury,
9) utworzenie terenów zieleni urządzonej,
10) usunięcie drzew kolidujących z nową infrastrukturą (szacunkowa ilość ok. 100 szt.).


Agata Lewalska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Plany, planami #2478093 | 83.28.*.* 5 kwi 2018 08:20

  dobrze jest mieć gorzej z ich realizacja. Ostatnio mamy ich wysyp, czy one muszą być przedsiębrane od wielkiego dzwonu. Skoro burmistrza stać na utrzymywanie preferencyjnej stawki podatkowej dla pewnej grupy przedsiębiorców ( w 2011 obniżono o 30%) nie zawsze tych tworzących stanowiska pracy, jednocześnie regularnie podnosząc podatki innym ( w czasie od 2010 podniesiono o 30%), to i mienie jakim jest park miejski zasługuje na jego bieżące utrzymanie, jest to mienie miejskie, mienie komunalne i jak inne powinno być na bieżąco utrzymywane, nie tylko od wielkiego dzwonu, a jeśli nie spełnia warunków bezpieczeństwa po prostu zamknięte. Na razie zaczęło się od wydatków na projekt ponad 80tyś. Czekamy na jakąś wizualizacje bo mam nadzieję ,że kwota ta takowo przewiduje. I konsultacje społeczne, gdyż takowe przewiduje finansowanie projekt. Czekamy na finał. Mam obawy aby projekt nie skończył się tak jak remont muzeum, o którym już niektórzy mieszkańcy miasta zapomnieli, że takowe istniało i mieściło się w bramie brodnickiej. Przypomnijmy zostało wyprowadzone do MCK w celu jego remontu. Minęło już ponad 5 lat i nawet nie doczekało się dokumentacji remontu. Zapewne urzędnicy będą się usprawiedliwiać, że planuje zorganizowanie jego po remoncie kina. Niemiej jednak w bramie brodnickiej nic się nie dzieje , a eksponaty, jakie by one nie były gdzieś się walają. Trudno uwierzyć w realizację tych wszystkich przedsięwzięć patrząc jakie trudności utrzymania sprawiają ciągle zasrane ławki przy kinie vis a vis okien naszego włodarza. A jest ich zaledwie 15m2. Przypomnijmy, że ostatnie prace remontowe które obyły się w parku miejskim wykonane były przez młodzież, odbyły się w tzw. amfiteatrze. Wyremontowano wówczas dosyć solidnie kilka ławek w stanie użytkowym po dzień dzisiejszy i pomalowano krawężniki usunięto zachwaszczenie zieleni i posiano trawę i przekazano miastu do dalszego utrzymania. Ich budżet wynosił zaledwie 2,5 tyś.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. MM #2460890 | 176.221.*.* 12 mar 2018 22:37

  Proszę sprawdzić jeszcze raz tekst używając jakiegoś słownika, bo taki błędów ortograficznych jak 'nie zadaszonej wiaty' można uniknąć. Poza tym w artykule można znaleźć kilka błędów interpunkcyjnych i stylistycznych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Natalia #2458576 | 176.221.*.* 10 mar 2018 18:29

  Przydalby side rowniez place zabaw dla dzieci, taki porzadny I silownia zewnetrzna. To swietne miejsce na jogging I mala przerwe na cwiczenia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Patryś #2458205 | 37.47.*.* 10 mar 2018 05:20

  Brawo Burmistrzu, kolejna świetna decyzja, jest Pan najlepszym gospodarzem jakiego nasze miasto może mieć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (23) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Dariusz #2457003 | 188.146.*.* 8 mar 2018 18:43

  Cieszy mnie fakt,ze wreszcie ktoś o tym pomyślał.W koncu duzo nowomieszczan zostało tam poczetych.M.in.mój cudowny syn

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages