Poniedziałek, 10 sierpnia 2020. Imieniny Bianki, Borysa, Wawrzyńca

Kręty los drogi wojewódzkiej. Koszty remontu DW 538 wzrosły o 300 procent

2018-02-27 13:55:19 (ost. akt: 2018-02-27 14:05:54)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

O rok przesunęła się modernizacja odcinków drogi wojewódzkiej 538. Zarząd Dróg Wojewódzkich chce od samorządów dołożenia kolejnych środków do inwestycji.

Dwa lata temu Urząd Marszałkowski zapowiadał plan naprawczy drogi wojewódzkiej 538. Plan stawia nacisk na wyeliminowanie ograniczeń dla pojazdów ciężarowych. Do inwestycji Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie miały dorzucić się samorządy, które przecina trasa. Wszystkie gminy zabezpieczyły środki na m. in. chodnik z Nowego Miasta do Marzęcic, Biskupca do Bielic czy w Kuligach i Tylicach. Plan zakłada także remont odcinków o najbardziej zniszczonej nawierzchni, m. in. w Podlasku, Tylicach, czy Grodzicznie. Do prac nie doszło w roku 2017. Jak informują przedstawiciele ZDW, powodem były m in. sprawy własności gruntów. Przygotowano nową wycenę zadań. Koszty w niektórych przypadkach wzrosły o ponad 300 procent. W ubiegły wtorek w Olsztynie odbyło się spotkanie drogowców i władz samorządu wojewódzkiego z włodarzami gmin powiatu nowomiejskiego.

— Na trzy zadania w naszej gminie mamy zarezerwowane dla ZDW 545 tys. zł. Województwo oczekuje, że dołożymy im ponad 1 mln zł więcej. To przekracza możliwości naszego budżetu. Jesteśmy otwarci na rozmowę i będziemy dyskutować o naszym udziale. Droga jest wojewódzka i tam leży odpowiedzialność za jej jakość i bezpieczeństwo. Drogowcy mają świadomość, że najgorszy odcinek na całej trasie leży pomiędzy Grodzicznem, a Katlewem — mówi Tomasz Szczepański, wójt gminy Grodziczno.

W podobnej sytuacji jest gmina Nowe Miasto.
— Na spotkaniu zastrzegłem, że nasz wkład w wysokości 280 tys. zł nie ulega zwiększeniu. Ze względu na wzrost kosztów być może z dwóch planowanych zadań zrealizowane będzie jedno: budowa chodnika w Tylicach. Czekamy na wyniki przetargów — mówi wójt Tomasz Waruszewski.
Druga z planowanych tam działań to remont nawierzchni od wsi Tylice do granicy gminy.

Nowe Miasto uchwałą, podjętą tego samego dnia co spotkanie w Olsztynie, zwiększyło wkład w budowę ścieżki pieszo - rowerowej do Marzęcic do kwoty ponad 750 tys. zł. Powstanie też kanalizacja burzowa i oświetlenie. Gmina Kurzętnik za swoją część, zamiast 47, ma dołożyć 87 tys. zł. Gmina Biskupiec zwiększy wkład na budowę ścieżki z Biskupca do Bielic do 671 tys. zł.
— W sprawie remontu w Podlasku czekamy na decyzję Ministerstwa Rozwoju. Z powodu braku pobocza, ZDW zawnioskował o zwężenie nawierzchni do 6 metrów. Wtedy zadecydujemy o naszym udziale — informuje Arkadiusz Dobek, wójt gminy Biskupiec.

Marcin Zalewski


Artykuł ukazał się w wydaniu "Gazety Nowomiejskiej" z dnia 23 lutego 2018 r.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kierowca #2484740 | 159.205.*.* 15 kwi 2018 12:09

  odcinek Nowe Miasto- Łasin to tragedia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Mieszkaniec gminy Biskupiec #2449283 | 37.47.*.* 27 lut 2018 14:33

  A droga Sumin-Babalice kiedy będzie zrobiona.? Dziura na dziurze jak można tam jeździć codziennie. Szkoda słów.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Mieszkaniec Katlewa #2449274 | 37.248.*.* 27 lut 2018 14:17

  Niech wójt Szczepański przeznaczy na drogę piedsiedze, które zabezpieczył na budowę stadionu. Drogi są ważniejsze

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages