środa, 20 stycznia 2021. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Czas na zmiany. Dofinansowania pieców w Nowym Mieście i Biskupcu

2018-02-26 11:32:40 (ost. akt: 2018-02-27 12:16:57)

Autor zdjęcia: Agata Lewalska

Jest okazja, by skorzystać ze wsparcia samorządu przy modernizacji ogrzewania.

Od lat mieszkańcy Nowego Miasta podnoszą kwestię jakości powietrza w najgęściej zabudowanych obszarach doliny Drwęcy. Zbiór takich czynników jak głęboka dolina rzeczna, duża ilość zabudowy jednorodzinnej i dostęp do niskiej jakości opału oraz odpadów po przemyśle drzewnym powoduje, że zimą przy wilgotnej i bezwietrznej pogodzie trudno wieczorem wyjść z domu. Jednym z kilku działań proekologicznych jest rozwijanie sieci gazowej w okolicy oraz budowa prywatnej ciepłowni. Kolejnym krokiem nowomiejskiego samorządu jest decyzja o dofinansowaniu wymiany pieców na ekologiczne.

Jak czytamy w uchwale podjętej przez Radę Miejską, gmina dofinansuje wymianę źródeł ogrzewania węglowego w domach jednorodzinnych. Można je zastąpić ogrzewaniem gazowym, elektrycznym, olejowym, pompą ciepła czy automatycznymi kotłami na pellet lub ekogroszek o odpowiednich certyfikatach. Można także podłączyć się do sieci ciepłowniczej. Wysokość dotacji wynosi 50 procent kosztów inwestycji, jednak nie więcej niż 2.500 zł brutto dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Warunkiem udzielenia dotacji na dofinansowanie jest zawarcie z gminą miejską Nowe Miasto umowy dotacji i jej realizacja na zasadach określonych w niniejszym regulaminie i umowie dotacji.

W tym samym czasie bliźniaczą uchwałę podjęła Rada Gminy Biskupiec.
— To kolejne działanie proekologiczne po inwestycjach w sieć kanalizacyjną, na którą właśnie dostaliśmy potężne dofinansowanie blisko 3,5 mln zł. Także wprowadzone dotacje na oczyszczalnie przydomowe cieszą się wielkim zainteresowaniem. Oby też tak było przy wymianie pieców — mówi Arkadiusz Dobek, wójt gminy Biskupiec.
Tamtejsze dofinansowanie wynosi maksymalnie 2.000 zł.

Marcin Zalewski

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ekologia a ekonomia #2486950 | 94.254.*.* 19 kwi 2018 06:07

    W mojej okolicy gdzie mieszkam jedynie ja mam ekologiczny piec (EEI Pellets) na pelet. Sąsiadów nie idzie przekonać, że węgiel powoli odchodzi w przeszłość. Nie wiem, jak oni wychodzą na swoje przy dzisiejszych cenach węgla? Ja tam wolę zaoszczędzone pieniądze za opał i wydać na coś innego , aniżeli miałbym je puszczać z dymem przez swój komin.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages