Czwartek, 24 stycznia 2019. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Kasa dla instytucji. Budżet Nowego Miasta na 2018 rok

2018-01-18 09:00:00 (ost. akt: 2018-01-18 10:17:44)
Nowomiejski MOSiR zmieni się nie do poznania

Nowomiejski MOSiR zmieni się nie do poznania

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Nowomiejska Rada Miasta zatwierdziła plany finansowe na 2018 rok. Uwagę zwracają inwestycje związane ze sportem i rekreacją. Tempa nabiera rewitalizacja.

Podczas przedostatniej w 2017 roku sesji Rady Miasta podjęto decyzję o kształcie budżetu Nowego Miasta na 2018 rok. Wysokość wydatków gminy wynosi nieco ponad pięćdziesiąt pięć milionów złotych, z czego ponad dwanaście i pół miliona złotych to wydatki inwestycyjne. Dwie najważniejsze pozycje dotyczą instytucji miejskich. Najwyższy koszt w całej tabeli inwestycyjnej to modernizacja stadionu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Nowym Mieście, która kosztować będzie 5.210 tys. zł. W ramach tego zadania powstanie m. in. nowy budynek o powierzchni 100 m2 i wymienione zostanie betonowe ogrodzenie od strony ul. Jagiellońskiej. Powiązana z tym terenem jest także modernizacja nowomiejskiej przystani kajakowej. Za 50 tys. zł możemy spodziewać się montażu w istniejącej zatoce rzecznej pomostów pływających oraz slipu do wodowania kajaków i łodzi. Planowane jest również wykonanie kontenera z pomieszczeniem gospodarczym i toaletą, grilla, oświetlenia, ławek i miejsca na ognisko.

— Dojście do tego miejsca i jego kontrola jest problematyczna. Dlatego dostęp do przystani będzie kontrolowany przez pracowników MOSiR. Oznacza to, że wystarczy poprosić o klucz w recepcji motelu — mówił podczas spotkania nowomiejskiej Rady Sportu Marek Borkowski, dyrektor MOSiR.
Kolejną dużą inwestycją jest trwający remont i modernizacja Miejskiego Centrum Kultury, które po zakończeniu prac zostanie przekształcone w Manufakturę Zawodów Dawnych. Warte 2.690 tys. zł zadanie ma zostać zakończone w pierwszej połowie 2018 r. Jest to pierwszy z pięciu dużych projektów związanych z rewitalizacją Nowego Miasta. Z kolejnymi zadaniami, czyli przebudową dawnego kościoła ewangelickiego na Centrum Informacji Turystycznej i Promocji Kultury, rewitalizacją rynku, parku miejskiego oraz Ogrodu Róż wiąże się łączna kwota 450 tys. zł. Są to koszty opracowania projektów i wstępnego rozpoczęcia prac.

Znaczna suma 1.794 tys. zł zostanie poniesiona na rzecz budowy ścieżki rowerowej z asfaltobetonu. Powstaną odcinki od granicy z Łąkami Bratiańskimi do planowanego łącznika ul. Kolejowej i Grunwaldzkiej oraz od byłego przejazdu kolejowego na ul. Żwirki i Wigury do ul. Kopernika. Brak ścieżki na terenie byłej stacji kolejowej ma wynikać z trwających poszukiwań inwestora na zagospodarowanie usługowo – mieszkalne tego obszaru.
Ostatnia przekraczająca milion złotych pozycja budżetowa to uregulowanie pozostałej części zobowiązania finansowego związanego z zakupem dziewięciu lokali mieszkalnych w realizowanym budynku wielorodzinnym przy ul. Żwirki i Wigury o łącznej powierzchni użytkowej 438,58 m2. Na konto dewelopera trafi 1.430 tys. zł. W zamian miasto powiększy zasób komunalny, do którego posiadania zobowiązuje go ustawa o ochronie praw lokatorów.

Marcin Zalewski

PEŁNA TREŚĆ UCHWAŁY BUDŻETOWEJ

Tekst ukazał się w wydaniu "Gazety Nowomiejskiej" z 29 grudnia 2017 r.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. niepokorna parafianka #2420999 | 83.24.*.* 18 sty 2018 21:34

  Ja już jakieś 5 lat temu bardzo zawiodłam sie na naszym proboszczu za kompletnie niezrozumiałe i mocno przydługie kazania. Czy to się kwalifikuje jako zawód dawny?

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. yattaman #2420623 | 185.13.*.* 18 sty 2018 12:59

  co to jest manufaktu zawodów dawnych i PO CO TO Komu

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Asd #2420468 | 83.9.*.* 18 sty 2018 09:21

  Przeniesienie sektora gości na przeciwną stronę, jest katastrofalna decyzja. Nie wiem kto bez wyobraźni to wymyślił.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages