Poniedziałek, 23 lipca 2018. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Pamięć o zbrodni 7 grudnia 1939 roku nie wygasa

2017-12-07 14:22:41 (ost. akt: 2017-12-08 11:35:10)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Jak co roku społeczność nowomiejska upamiętniła tragiczny czwartek sprzed siedemdziesięciu ośmiu lat.

Obchody rozpoczęły się od nabożeństwa w nowomiejskiej bazylice mniejszej. Następnie poczty sztandarowe, delegacje i bardzo licznie zgromadzona młodzież z nowomiejskich szkół przeszła pod pomnik na ul. 7 grudnia. Po drodze złożono kwiaty pod willą na. ul. Działyńskich, gdzie mieściło się biuro hitlerowskiej policji politycznej.

Pod tragicznym murem odczytano apel poległych, delegacje złożyły kwiaty, a Dorota Zawadzka odczytała przebieg dnia, kiedy okoliczni Niemcy dokonali samosądu na swoich sąsiadach.

II wojna światowa to najstraszniejsze wydarzenie w historii ludzkości. Agresor siał spustoszenie, kierował się gwałtem i przemocą, mordował na oślep mężczyzn, kobiety i dzieci. Wojska niemieckie wkroczyły do Nowego Miasta Lubawskiego już 3 września 1939 r. narzucając mieszkańcom swoje prawa, administrację i niszcząc wszystko, co polskie. Mieszkańców wysyłano do pracy do Rzeszy, do obozów koncentracyjnych…. Przystąpiono także do eksterminacji ludności miasta i powiatu. Ludzi zabierano z domu, skazywano na śmierć bez sądu i procesu. Miejsca masowych egzekucji to między innymi Nawra, las Bratiański, ulice i budynki Nowego Miasta.

Pomordowani i mordercy żyli tu od wielu lat, siedzieli w jednej ławce w szkole, łączyły ich wspólne zabawy i interesy, przyjaźnie, a nawet pokrewieństwa. Po wybuchu II wojny światowej wstąpili do Selbschutzu, organizacji paramilitarnej złożonej z mniejszości niemieckiej zamieszkującej dotychczas tereny polskie. 7 grudnia 1939 r. O godz. 7 rano w więzieniu Selbschutzu przeprowadzono selekcję. 25 mężczyzn zgromadzono w jednej celi. Następnie wyprowadzono ich z bramy więzienia. Tupot nóg skazanych i eskorty słychać daleko. Mieszkańcy Nowego Miasta ukradkiem obserwują przebieg wydarzeń. Jeszcze nikt nie może, nie chce zrozumieć, uwierzyć w to, co za chwilę ma nastąpić….

Więźniów wprowadzono na podwórze Drwęcy. Funkcjonariusz gestapo odczytał wyrok śmierci i uzasadnienie. Jego treść była mniej więcej taka: „w związku z powtarzającymi się pożarami i kradzieżami wyznaczeni przez nas zakładnicy będą publicznie rozstrzelani”.

Wprowadzają dwóch pierwszych: Hinca i Perłowskiego. Stanęli twarzą do tablicy. Obrzucono ich wyzwiskami. „Odwrócić się!”- krzyknęli oprawcy. Patrzyli w lufy karabinów…. Naprzeciw nich w odległości pięciu metrów stanęli członkowie Selbschutzu. Mierzyli po trzech do jednego…. Padły strzały….

Wprowadzono następnych.. Widzieli świeżą krew. Trupy przyjaciół…. Zginęli w milczeniu…. Żurawski stając przed tablicą krzyknął: „niech nasza krew przejdzie na wasze dzieci!”

Tego samego dnia w Lubawie przebieg egzekucji jest identyczny. Rozstrzelano 10 mężczyzn.


mzalCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wilk #2394477 | 83.31.*.* 9 gru 2017 17:27

  w opisie zapomiano o przymusowo wysiedlonych raczej wyrzuconych bo niemcowi spodobał się dom lub gospodarstwo polacy do obozu jeżeli udało się zawczasu uciec po 24 godzinach do pracy do niemca za friko

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kocyk #2393096 | 109.196.*.* 7 gru 2017 23:36

  NIEMCY to najgorszy naród na tym świecie 95% popierało adolfa . Zniszczyli demokracje Polski 1939roku, 6 lat mordów ,gwałtów i rabunku a potem komunizm , powinni placić odszkodowanie za biede , za zniszczenie elit ,za zniszczenie Warszawy i innych miast , dlatego teraz tak mamy a nie inaczej.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. EO #2393091 | 82.160.*.* 7 gru 2017 23:12

  I o to chodzi, żeby pamiętać... Tak trzeba, tak wymaga patriotyczny obowiązek wobec Tych, co polegli...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages