Niedziela, 29 listopada 2020. Imieniny Błażeja, Margerity, Saturnina

Dokąd zmierzasz, Europo? — międzynarodowa debata w niemieckim Hude z udziałem delegacji z Nowego Miasta

2017-11-23 12:40:20 (ost. akt: 2017-11-23 12:51:12)
Uczestnicy konferencji w niemieckim Hude

Uczestnicy konferencji w niemieckim Hude

Autor zdjęcia: Archiwum

W partnerskiej Gminie Hude w Niemczech odbyło się czwarte międzynarodowe w ramach projektu "Dokąd zmierzasz Europo?..." Na spotkanie udała się delegacja z Nowego Miasta. Na konferencji uzgodniono m.in. program międzynarodowej współpracy w 2018 rok.

Do Hude przyjechały delegacje z włoskiego Fiume Veneto, Solecznik na Wileńszczyźnie, Arnage we Francji, Nowego Miasta Lubawskiego oraz gospodarze. W warsztatach gościnnie uczestniczyli również przedstawiciele miasta Brake w Dolnej Saksonii i Kröpelin ze wschodnich landów Niemiec.

Nowe Miasto reprezentowali Andrzej Nadolski i Rafał Bogucki, radni miejscy oraz Maciej Przybylski, szef zakładu komunalnego. Delegacji przewodził Jerzy Grządzielewski, kierownik Referatu Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego i jednocześnie autor projektu.

Tematem przewodnim międzynarodowej debaty była przyszłość Europy i analizowanie przez przedstawicieli partnerskich samorządów pięciu scenariuszy zaproponowanych przez Komisję Europejską w dokumencie pt. "Biała Księga w sprawie przyszłości Europy".

Wynikiem kilkugodzinnej wymiany doświadczeń było przyjęcie przez większość uczestników debaty scenariusza czwartego "Robić mniej, ale efektywniej" z możliwością realizacji scenariusza piątego — "Robić wspólnie znacznie więcej".
Gościem honorowym spotkania był poseł do Parlamentu Europejskiego Tiemo Wölken, który podzielił się swoimi spostrzeżeniami nad przyszłością Europy z punktu widzenia członka organu prawodawczego Unii Europejskiej.

Ciekawym punktem międzynarodowego spotkania była analiza z udziałem uczniów Szkoły im. Petera Ustinova w Hude wyników ponad 80 ankiet przeprowadzonych w okresie wrzesień-październik 2017 roku wśród młodzieży w wieku 13-15 lat uczęszczających do szkół w Hude, Solecznikach, Nowym Mieście i Fiume Veneto.
Wśród dwunastu pytań niniejszej ankiety były m.in.: Czy Unia Europejska jest wzorem sukcesu?, Czy państwa narodowe (np. Państwo członkowskie Niemcy, Francja, Polska, Włochy, Litwa) mają większy wpływ na UE niż w przeszłości?, W jakich obszarach państwo narodowe powinno decydować wyłącznie, a nie UE? Na jakie obszary życia UE powinna wywierać większy wpływ?, Brexit - czy należy obawiać się opuszczenia innych państw UE?, Czy istnieje niebezpieczeństwo większego wpływu nacjonalistów w Europie? (Nacjonaliści stawiają swoje państwo na pierwszym planie, a nie społeczność, na przykład Front National we Francji, AfD w Niemczech).

Spotkanie w Gminie Hude było jednym z pięciu międzynarodowych debat zaplanowanych w ramach projektu pt. „Dokąd zmierzasz, Europo? – cykl otwartych debat publicznych i warsztatów tematycznych o przyszłości Unii Europejskiej organizowanych w ramach sieci miast partnerskich” , sformułowanego przez Jerzego Grządzielewskiego, szefa Referatu Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Nowym Mieście, na który Komisja Europejska w 2016 roku przyznała grant w ramach Programu Europa dla Obywateli.

Partnerzy projektu wielokrotnie zajmowali się w przeszłości tematami rozwoju gmin w kontekście wartości UE. Wspólnie pogłębiali również istotne kwestie dla UE, takie jak: demografia, mniejszości narodowe, żywność ekologiczna, fachowe kadry dla gospodarki, bezrobocie, wolontariat i demokratyczne zaangażowanie Europejczyków. Projekt nakierowany jest na długotrwałą współpracę tematyczną i stanowi dobrą podstawę dla przyszłych inicjatyw i działań wzmacniających tożsamość europejską.

Warsztaty tematyczne realizowane w poszczególnych miastach partnerskich są szczególnie cenne dla społeczności lokalnych i stanowią wartość ponadlokalną na miarę problematyki podejmowanej w Parlamencie Europejskim. Istotnym w całym projekcie jest duży udział młodych ludzi w rozważaniach dotyczących tematyki osiągnięć UE i kosztów rezygnacji z kontynuacji budowania wspólnych wartości Zjednoczonej Europy. Projekt z jego tematyką ma pozytywny wpływ na promowanie obywatelstwa europejskiego, tożsamości europejskiej i poprawy warunków dla demokratycznego uczestnictwa obywatelskiego na szczeblu unijnym. 

Podczas spotkania delegaci uzgodnili wspólnie program międzynarodowej współpracy w 2018 roku, głównie w zakresie wymian młodzieży szkolnej i udziału w lokalnych wydarzeniach. W przyszłym roku przypada również jubileusz 15-lecia partnerstwa pomiędzy Hude i Nowym Miastem, którego uroczystości planowane są na początek lipca.

W programie międzynarodowego spotkania w ramach projektu "Dokąd zmierzasz Europo...?" były także uroczystości jubileuszu 15-lecia partnerstwa między społecznościami Hude i Fiume Veneto. Z tej okazji gratulacje i życzenia Burmistrza Józefa Blanka przekazał burmistrzom i społeczności Hude oraz Fiume Veneto Jerzy Grządzielewski.

Uczestnicy spotkania mięli również okazję zwiedzić Niemiecki Dom Emigranta, wyróżniony jako Europejskie Muzeum roku 2007, gdzie zwiedzający podążają śladami ponad siedmiu milionów ludzi, którzy wyprawili się z Bremerhaven na drugą stronę Atlantyku.
red

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages