Poniedziałek, 18 listopada 2019. Imieniny Klaudyny, Romana, Tomasza

Radosna niepodległość na rynku w Nowym Mieście

2017-11-10 15:00:45 (ost. akt: 2017-11-10 18:42:35)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Co roku młodzi mieszkańcy nowego Miasta w pozytywny sposób obchodzą święto niepodległości. Kilkaset osób tworzy żywą flagę Polski.

Co roku obchody Narodowego Dnia Niepodległości w Nowym Mieście rozpoczynają się od happeningu "Radosna niepodległość". Dzieci, młodzież i wszyscy chętni mieszkańcy miasta ustawiają się na rynku z białymi i czerwonymi kartkami. Razem tworzą biało-czerwoną flagę, która jest fotografowana z góry. Ten niecodzienny i pełen pozytywnej energii sposób wspólnego uczczenia odzyskania niepodległości, która w przypadku Nowego Miasta wróciła po 148 latach niewoli, daje przykład, że patriotyzm można obchodzić razem, bez podziałów i negatywnych emocji.

Dlaczego aż 148 lat w niewoli?:
Nowe Miasto wraz z ówczesnymi województwami chełmińskim, malborskim i pomorskim oraz Warmią zostało zajęte przez Królestwo Pruskie podczas pierwszego rozbioru Polski już w 1772 r. Zarazem w granice odrodzonej Rzeczypospolitej powiat lubawski wrócił dopiero w styczniu 1920 roku, wraz z przejściem wojsk niemieckich za kordon i wkroczeniem oddziałów Błękitnej Armii gen. Hallera. Łączny okres, w którym nasze tereny znajdowały się pod panowaniem Berlina wynosi 148 lat.

Od niemal półtorej wieku można by odjąć osiem lat trwania Księstwa Warszawskiego, które było francuskim, półzależnym protektoratem. Nie było to jednak suwerenne i niezależne państwo polskie.


Zapraszamy do galerii zdjęć.

mzalCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages