Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Gospodarstwo to nie CPN

2017-09-26 10:35:34 (ost. akt: 2017-09-26 10:38:24)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

W życie weszła ustawa o monitoringu transportu towarów objętych akcyzą, w tym paliwa. W związku z tym mają rozpocząć się kontrole sposobu jego przechowywania. Izba Rolnicza powiatu nowomiejskiego dyskutowała o związanych z tym problemach rolników.

Tak zwany pakiet przewozowy polega na dokładnym monitoringu drogi, jaką pokonuje paliwo od producenta do odbiorcy. Ma to służyć uszczelnieniu systemu podatkowego i walce z wyłudzaniem podatku VAT. Takie przypadki dotknęły w przedsiębiorców i rolników z naszego regionu w 2015 roku.

Odpowiednie warunki
Wraz ze zmianą przepisów firma transportująca może zażądać od odbiorcy, żeby podpisał oświadczenie o odbiorze i przechowywaniu paliwa w odpowiednim zbiorniku. O tym opowiedziała Karolina Niedzielska, radca prawny Warmińsko – Mazurskiej Izby Rolniczej.
— Istnieje rozporządzenie z 2010 r. o przechowywaniu paliw na terenie gospodarstwa czy przedsiębiorstwa. Pojemnik musi być dwupłaszczowy, o maksymalnej wielkości 5m3. Co więcej zbiorniki powyżej 2,5m3 muszą mieć uzgodnienia Urzędu Dozoru Technicznego. Obostrzenia dotyczą również wielkości pomieszczeń, w których znajdują się zbiorniki. Dotychczas nie było kontroli, ale w związku z ustawą o transporcie paliw ma się to zmienić. Mali rolnicy raczej nie powinni się obawiać, ale duże gospodarstwa czy firmy mogą spodziewać się wizyty urzędników. Kara za brak odpowiedniego zbiornika wynosi do 1.000 zł i wynika z zagrożenia przeciwpożarowego. W przypadku znacznych ilości można pociągnąć właściciela do odpowiedzialności karnej — mówiła Niedzielska.

Nieścisłe przepisy
Na ten temat wypowiedział się również Krzysztof Puwalski, naczelnik Wydziału Środowiska i Rolnictwa starostwa powiatowego.
— Przepisy o przechowywaniu dotyczą przedsiębiorców. Według niektórych przepisów rolnik nim nie jest, według innych jest brany pod uwagę. Należałoby uściślić przepisy. Niemniej sposób przechowywania może mieć znaczenie w razie ewentualnego nieszczęścia i próby uzyskania odszkodowania — mówił Puwalski.

Zbiornik dobry, zbiornik zły
Dyskusja przyniosła kilka konkretnych wniosków.
— Nie wszyscy rolnicy wykorzystują przysługującą im pomoc de minimis. Przygotujemy adresowany do ministra rolnictwa wniosek o wsparcie zakupu zbiorników z tych środków — mówił Zbigniew Ziejewski, przewodniczący izby.
Poruszono też wątek niezgodnego z prawem tankowania pojazdów bezpośrednio z cysterny.
— Należy zadać ministerstwu pytanie jaka jest różnica pomiędzy ciągnikiem tankowanym na polu czy w gospodarstwie, a na stacji paliw? — pytał Zbigniew Wisniewski z Nawry.
To zagadnienie zostało podsumowane przygotowaniem formalnego wniosku do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o możliwość korekty przepisów ochrony przeciwpożarowej. Szczegółowa informacja o sposobach przechowywania paliwa pojawi się na stronach internetowych urzędów gmin.

Marcin Zalewski
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. obiekty do Rolnik'a #2337920 | 94.254.*.* 27 wrz 2017 19:10

  Jeśli w XXI wieku rolnik nie ma komputera i internetu, to mu zbiornik nie potrzebny. Jeździ pewnie ursusem C 330, orze na dwie skiby, a kombajn najmuje od sąsiada. Zatankuje się na stacji benzynowej i już.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Wałki #2337703 | 77.87.*.* 27 wrz 2017 14:42

  Lepiej żeby to państwo okradało rolnika niż inny kowalski :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Rolnik #2336661 | 77.87.*.* 26 wrz 2017 11:28

  cyt.: "Szczegółowa informacja o sposobach przechowywania paliwa pojawi się na stronach internetowych urzędów gmin". A co ma zrobić rolnik, który nie ma komputera oraz nie ma dostępu do internetu ? Po pierwsze - dostęp do internetu w wielu miejscach powiatu nowomiejskiego jest nędzny (delikatnie mówiąc) lub żaden. Po drugie - to jaki przepis nakazuje posiadanie komputera do prowadzenia gospodarstwa rolnego ?!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages