środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Odpust ku czci Matki Bożej z Łąk z procesją wodna nurtem Drwęcy

2017-09-04 15:59:33 (ost. akt: 2017-09-04 16:03:51)

Autor zdjęcia: Grażyna Jonowska

Łąki zapisały się w historii dzięki cudownemu obrazowi Matki Boskiej Łąkowskiej. Od połowy XIII wieku mieszkańcy północnej Polski oddają jej część i wdzięczność za otrzymane łaski dzięki swoim modlitwom. Już w 1750 roku papież Benedykt XIV potwierdził cuda, a zwłaszcza uzdrowienia, które dokonały się na pośrednictwem Jej świętego wizerunku. Dzisiaj 4 września rozpoczyna się odpustowy tydzień.

Dnia 4 czerwca 1752 roku dokonano obrzędu koronacji Najświętszej Matki z Łąkowskiego obrazu. Wówczas zaczęto wielbić ją znacznie gorliwiej, a pątnicy napływali jeszcze liczniej. Ten kult nie podobał się prusakom, którzy dążyli do zamknięcia klasztoru. Udało im się to w 1875 roku. Mimo licznych pism nie pozwolono nawet na odprawianie mszy na jego terenie. Tak osamotniony stał, aż do roku 1882, gdy prawdopodobnie w wyniku uderzenia pioruna wybuch pożar. Dzięki szybkiej reakcji dawnego prowincjała O. Binkowskeigo udało się ocalić obraz i przenieść go do kościoła parafialnego w Nowy Mieście, gdzie można go podziwiać po dziś dzień.

Właśnie w tym roku mija 135 lat od czasu przeniesienia Matki Bożej Łąkowskiej do Bazyliki św. Tomasza. Upamiętnienie tego ważnego dnia odbędzie się 4 września podczas pierwszego dnia uroczystości odpustowych. Święto to rozpocznie się o 16.30 nieszporami do Najświętszej Maryi Panny w bazylice. Po nich o 16.45 odbędzie się procesja z kopią obrazu Matki Bożej Łąkowskiej nad Drwęcę i przepłynięcie kajakami do Łąk Bratiańskich. Msza święta odbędzie się w miejscu dawnego klasztoru o 18. Tam dokona się upamiętnienie rocznicy przeniesienia obrazu, pobłogosławienie pojazdów oraz procesja Łąkowska z orkiestrą z Rybna. Odmówiona zostanie również modlitwa różańcowa. Przygotowana została także inscenizacja przedstawiająca podpalenie klasztoru w Łąkach Bratiańskich.

Uroczystości odpustowe praktycznie rozpoczną się 7 września o północy Pasterką Maryjną celebrowaną przez kapłanów pracujących i tych, którzy wcześniej sprawowali posługę kapłańską w parafii nowomiejskiej. Do godziny 6 trwać będą czuwania. Dnia 8 września w główny dzień odpustu msze święte odprawiane będą o 6.30 i 8. Od godziny 9 do 9.30 trwać będzie przywitanie przybywających pątników. Potem odbędzie się msza święta recytowana. Również o 9.30 w Wincentówce odbędzie się spotkanie kapłanów kapituły nowomiejskiej. O godzinie 11 rozpocznie się suma odpustowa pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Suskiego. Nie zabraknie także jarmarku odpustowo-rzemieślniczego oraz pikniku organizowanego przez Fundację Działyńskich. Specjalne błogosławieństwo dla niemowląt i dzieci będzie o godzinie 15. Natomiast o 16.30 msza święta dla młodzieży szkolnej, studiującej i pracującej z ofiarowaniem Matce Bożej Łąkowskiej.
opr Agata Jakubik

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages