Czwartek, 24 stycznia 2019. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Młode bociany pod obserwacją

2017-07-04 09:46:42 (ost. akt: 2017-07-04 11:19:01)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

W znanym wszystkim nowomieszczanom gnieździe bocianim naprzeciwko straży pożarnej w tym sezonie urodziły się aż cztery młode. Dzięki ich zaobrączkowaniu, będziemy mogli obserwować koleje losu tych dużych ptaków.

Bocianie gniazdo na słupie naprzeciw komendy Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście jest znane każdemu mieszkańcowi. Okoliczni mieszkańcy potwierdzają, że ptaki gniazdowały tutaj jeszcze przed wytyczeniem drogi w kierunku targowiska. Kilka lat temu z powodu modernizacji gniazdo zostało zdjęte i założono specjalną platformę. Obserwatorzy martwili się, że bociany nie odbudują gniazda. Przez kilka sezonów nie dochodziło do lęgu lub był on zbyt późny, jednak ten rok przyniósł wielki sukces ptasiej rodziny. W gnieździe wykluły się aż cztery młode bociany, które zdrowo rosną i za około 2-3 tygodnie zaczną naukę latania.

Z tego powodu do Nowego Miasta zawitał Tomek Królak, ornitolog z Brodnicy. Pasjonat od kilku lat współpracuje ze Stacją Ornitologiczną Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Gdańsku, która zajmuje się obrączkowaniem ptaków w Polsce. Królak specjalizuje się w łabędziach, bocianach, mewach i rybitwach. Pracuje przede wszystkim w okolicach Brodnicy, Rypina i Golubia-Dobrzynia, ale często można go spotkać na wyrobisku Nielbark, gdzie obrączkuje i obserwuje kolonię mewy śmieszki. Nowomiejskie bociany otrzymały po dwie obrączki, plastikową i metalową, z numerami od Z8043 do Z8046. Jak stwierdził Królak, ptaki są zdrowe, widoczne na piórach ślady niedożywienia lub niepogody nie są zbyt rozległe. Ptaki w trakcie obrączkowania uruchomiły reakcję obronną akinezy, która polega na udawaniu martwego. Rodzice młodych bocianów obserwowali sytuację z nieodległego komina. Po trwającym kilka minut obrączkowaniu bociany trafiły z powrotem do gniazda. Dzięki oznaczeniu będziemy mogli zebrać informacje o kierunkach lotu i miejscach gniazdowania ptaków urodzonych w Nowym Mieście. Cała akcja odbyła się dzięki uprzejmości Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście.

mzalCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages