Wycieczka do Brodnicy uczniów szkoły "jedynki"

2017-06-18 12:34:13(ost. akt: 2017-06-18 12:36:18)
Na pamiątkowej fotografii z wycieczki do Brodnicy

Na pamiątkowej fotografii z wycieczki do Brodnicy

Autor zdjęcia: SP 1

12 czerwca odbyła się wycieczka do Brodnicy zorganizowana w ramach projektu „WOW – Wiedza Otwarta dla Wszystkich”. Wzięli w niej udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Nowym Mieście Lub., którzy w bieżącym semestrze uczestniczą w edukacyjnych zajęciach rozwijających z matematyki i przyrody.
Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Brodnickiego mieszczącego się w miejscu, gdzie w średniowieczu  Krzyżacy wybudowali zamek.  Dzieci swoją historyczną podróż rozpoczęły od poznania legendy na temat miasta Brodnicy, a także znaczenia jego herbu. Następnie dowiedziały się, w jaki sposób w czasach średniowiecznych budowano zamki, jaką pełniły rolę i czym się charakteryzowały.

Pani przewodnik skrupulatnie i obrazowo opowiedziała wszystkim, jak wyglądało życie rycerzy krzyżackich, jakie pomieszczenia znajdowały się w zamku i do czego służyły. Ekscytację dzieci wzbudziły ciekawostki na temat Anny Wazówny, której duch według legend pojawia się co 7 lat na wieży zamku, a ujrzenie go zwiastuje szczęście przez kolejnych  7 lat. Dzieci obejrzały liczne eksponaty muzealne pochodzące z czasów średniowiecznych. Były to elementy garderoby, biżuterii, zbroi, naczyń czy innych przedmiotów codziennego użytku. Najodważniejsi pokonali 196 stopni schodów by zobaczyć piękną panoramę brodnicką z wieży zamkowej.

Kolejną atrakcją dla wycieczkowiczów była lekcja, która odbyła się w renesansowym spichlerzu brodnickim. Tam dzieci poznały życie zwierząt z różnych środowisk, począwszy od zwierząt gospodarskich po dzikie żyjące w polskich lasach. Uczniowie poznali sposób ich przystosowywania do różnych środowisk,  a także nauczyły się rozpoznawać liczne gatunki zwierząt. Od przewodnika dowiedziały się, jak zachować się w przypadku zagrożenia w konfrontacji z dzikiem czy wilkiem. Rozmowy dotyczące ptaków, ssaków, owadów, ryb i pajęczaków były przeplatane ciekawostkami o roślinach, zarówno tych jadalnych,  jak i trujących – wszystkie można było zobaczyć w gablotach wystawowych. Na koniec wielką atrakcją dla dzieci była możliwość wejścia do domu pierwotnych ludzi okrytego zwierzęcymi skórami.

Po licznych atrakcjach dzieci skierowały się do autokaru i podekscytowane wróciły do swoich domów. Opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki: Jagoda Kowalska, Katarzyna Zapałowska, Małgorzata Gołębiewska i Anna Dembowska.
SP 1

Czytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5