Wymiana uczniów i nauczycieli w Zespole Szkół Zawodowych

2017-06-04 11:04:34(ost. akt: 2017-06-04 11:13:24)

Autor zdjęcia: ZSZ Kurzętnik

„The many faces of water” to międzynarodowy trzyletni projekt z programu Erasmus+ , w którym uczestniczy Zespół Szkół Zawodowych w Kurzętniku. Właśnie zakończył się jego kolejny etap-wymiana uczniów i nauczycieli.
Gościliśmy 33 osoby aż z 5 krajów:
— Węgier - Szerenci Szakkepzesi Centrum, Tokaji Ferenc Gimnaziuma es Szakkozepiskolaja
— Hiszapanii - I.E.S Maria Galiana
— Wielkiej Brytanii - BRIT School for Performing Arts and Technology
— Włoch - Insituto d'struzione Superiore Stalate Cenzino Mondeli
— Turcji - Yil Mesleki ve Tekni Anadolu Lisesi

Od 21 do 27 maja 2017 r. uczestniczyli w szerokim wachlarzu zajęć i atrakcji, nad którymi przez pół roku pracowali zaangażowani w projekt nauczyciele i uczniowie naszej szkoły.

Przez cały pobyt zagranicznych partnerów , którego celem jest uświadamianie młodzieży, jak ważnym elementem w życiu naszej planety jest ochrona wód i umiejętne gospodarowanie jej zasobami, staraliśmy się jak najlepiej uatrakcyjnić wspólnie spędzany czas.

W harmonogramie tygodniowego spotkania były zadania odpowiadające wcześniej postawionym priorytetom, to znaczy ukazanie znaczenia wody w turystyce oraz przyczyn jej zanieczyszczenia, między innymi przez rolnictwo i gospodarkę komunalną, a także wpływ zmian klimatu zanieczyszczenia powietrza na wielkość jej zasobów i jakość.

Zrealizowane zostały następujące zadania:
— spotkanie warsztatowe w Instytucie Reprodukcji Jesiotra Ostronosego w Grzmięcy zorganizowane przez Pana Krzysztofa Puwalskiego Naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim, który przygotował także prezentację multimedialną na temat ochrony gatunkowej ryb występujących w rzekach powiatu,
— zwiedzanie Brodnickiego Parku Krajobrazowego,
—zajęcia laboratoryjne w Oczyszczalni Ścieków w Iławie
rejs po Kanale Elbląskim,
—spływ kajakowy Drwęcą na odcinku Kurzętnik- Nielbark.

Ponadto w Zespole Szkół Zawodowych odbyły się zajęcia edukacyjne oraz doświadczenia chemiczne przeprowadzone przez nauczycielki: panią Annę Bartkowską i panią Małgorzatę Hincman-Mróz oraz zaangażowanych uczniów: Tobiasza Bróździaka, Monikę Jankowską, Macieja Mierzyńskiego, Dawida Mszanowskiego, Julię Markowską, Jolantę Dobucką, Michała Jędraszka oraz aktywną ekipę z Centrum Nauki Kurzętnik.

Zajęcia lekcyjne dotyczyły: ochrony Doliny Drwęcy, szlaku kajakowego i Kanału Elbląskiego, w tym mechanizmu działania pochylni; zanieczyszczeń powietrza i złego gospodarowania wodami.

Uczestnicy wymiany mieli okazję zapoznać się z kulturą i tradycjami każdego z krajów podczas przygotowanych wcześniej prezentacji przez każdą z partnerskich szkół. W trakcie zajęć edukacyjnych, wyjazdów i specjalnie przygotowanej na tę okazję kolacji kulturowej nasi uczniowie szlifowali swój angielski i zawierali nowe znajomości. Mogli nauczyć się tradycyjnych tańców, np. flamenco i skosztować charakterystycznych potraw kuchni węgierskiej, włoskiej, brytyjskiej, hiszpańskiej, tureckiej a także polskiej.

Wymiana w Zespole Szkół |Zawodowych w Kurzętniku nie mogłaby się odbyć bez zaangażowania , miesięcy przygotowań i ciężkiej pracy w trakcie samego spotkania nauczycielek , pań: Astrydy Karczewskiej-Petki, Katarzyny Kotłowskiej , Joanny Mielnik, Anny Faltynowskiej oraz wcześniej wspominanych już Anny Bartkowskiej i Małgorzaty Hincman -Mróz.

Koordynatorki projektu „The many faces of water” oraz dyrekcja szkoły serdecznie dziękują wszystkim innym osobom, które pomogły nam w realizacji zajęć, zakwaterowaniu, wyżywieniu i logistyce tak dużej grupy, a paniom Joannie Luftmann i Dorocie Brozdowskiej oraz klasie 2 TŻi UG za przygotowanie pożegnalnego obiadu.

Kolejne spotkanie uczniów i nauczycieli zaangażowanych w projekt „The many faces of water” odbędzie się w Hiszpanii w szkole I.E.S Maria Galiana wiosną 2018 roku.
ZSZ Kurzętnik

Czytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5