Czwartek, 24 stycznia 2019. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

W elektrowniach wiatrowej i wodnej

2017-05-29 15:20:21 (ost. akt: 2017-05-29 15:24:58)
Przy elektrowni wodnej w Kaczku

Przy elektrowni wodnej w Kaczku

Autor zdjęcia: SP 2

W ramach projektu dotyczącego energetyki przyjaznej środowisku pt. „Słońce, wiatr i woda energii Ci doda” uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim udali się do elektrowni wiatrowej w Pacółtowie i elektrowni wodnej na Welu w Kaczku.

Właściciel wiatraka pan Stanisław Pawlicki udzielił uczniom szczegółowych informacji na temat działania urządzenia. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, jaką moc ma prąd tam wytwarzany i w jaki sposób przesyłany jest do linii energetycznej. Energia elektryczna uzyskana z energii wiatru jest uznawana za ekologicznie czystą, gdyż, pomijając nakłady energetyczne związane z wybudowaniem takiej elektrowni, wytwarzanie energii nie pociąga za sobą spalania żadnego paliwa. Z kolei w Kaczku uczniowie zobaczyli elektrownię wodną, której turbiny napędza rzeka Wel. Elektrownie wodne są zakładami przemysłowymi zamieniającymi energię potencjalną wody na elektryczną, są najintensywniej wykorzystywanym oraz stosunkowo tanim źródłem energii odnawialnej. Mogą szybko zamienić generowaną moc w zależności od zapotrzebowania. Ich wadą jest ograniczona liczba lokalizacji, w których można je budować. W przeciwieństwie do elektrowni węglowych obie elektrownie wytwarzają czysty prąd.

Mirosława Nowakowska SP2
Przy elektrowni wodnej w Kaczku

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. antyOZE #2255855 | 109.196.*.* 30 maj 2017 11:50

  Rzeczywisty jednostkowy koszt wyprodukowania energii elektrycznej wyraża wskaźnik LCOE uwzględniający wszystkie nakłady inwestycyjne i eksploatacyjne. Wyprodukowanie energii elektrycznej w elektrowniach wiatrowych oraz fotowoltaicznych jest znacznie droższe niż w elektrowniach konwencjonalnych. Odnawialne źródła energii można pokazywać młodzieży jedynie jako ciekawostkę a należy się skupić głownie na edukacji dotyczącej energii atomowej aby w końcu pozbyć się strachu i niechęci wśród społeczeństwa jaki zapanował po awarii w Czarnobylu. To jedyna droga to zapewnienia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej naszego kraju a także taniej energii, która odpowiada za rozwój gospodarczy.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kronos #2255654 | 176.221.*.* 30 maj 2017 08:05

  Obecne ceny uzyskiwane za zielona energię są skandalicznie niskie. Kilka groszy za 1 kwh.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. pijany rycho #2255281 | 83.25.*.* 29 maj 2017 17:29

  za niemca jakoś nie była ograniczona ilość lokalizacji elektrowni wodnych

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages