Wtorek, 11 grudnia 2018. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Kalety na Górnym Śląsku gościły Krajowy Festiwal Miast Cittaslow

2017-05-25 10:55:00 (ost. akt: 2017-05-25 11:08:07)
Stoisko nowomiejskie w Kaletach

Stoisko nowomiejskie w Kaletach

Autor zdjęcia: "GN"

Tegoroczny Festiwal Miast Cittaslow po raz pierwszy odbył się poza regionem warmińsko-mazurskim. Na spotkaniu w Kaletach na Górnym Śląsku nie zabrakło delegacji Nowego Miasta Lubawskiego — burmistrza Józefa Blanka i przewodniczącego rady Marcina Deji. Bogatą ofertę promocyjną miało na festiwalu stoisko nowomiejskie.

Delegaci każdej miejscowości przywieźli ze sobą charakterystyczne, lokalne produkty, bądź pamiątki, które trafiły na festiwalowy jarmark. Niektóre gadżety promocyjne były rozdawane za darmo, jednak większość artystycznie wykonanych pamiątek było odpłatnych, jednak po promocyjnych cenach.

Nowe Miasto na festiwalowym jarmarku reprezentował dział promocji miasta z Jerzym Grządzielewskim, szefem referatu na czele, nowomieszczanka Hanna Karczyńska, która w ramach amatorskiego hobby prowadzi Fabrykę Przedmiotów Wyjątkowych i Leszek Wacko — czyli Sośniakowy Mir z Nowego Godziczna ze swoją ofertą regionalnych pamiątek. Na nowomiejskim stole znalazły się również wyroby garncarskie Jarosława Mączkowskiego.

Ciąg rozstawionych straganów na miejscowym stadionie odwiedzały tłumy gości. Gospodarze wraz z Urzędem Marszałkowskim z Olsztyna przygotowali bogaty program artystyczny. Zaśpiewał i zatańczył zespół Śląsk w pełnej gali oraz wystąpił zespół IRA i Stachursky. Zapewne punktem programu, który warto skopiować był maraton rock and rolla, który przywołał wiele emocji.

Na pewno nietuzinkową postacią Kalet jest Klaudiusz Kandzia, gospodarz miasta, które jest w sieci od 2014 roku.
Cieszymy się, że Kalety dołączyły do naszej rodziny. Cittaslow to nie tylko miasta dobrego życia, ale i ośrodki rozwoju, przyjazne lokalnym społecznościom — powiedział na otwarciu festiwalu Józef Blank, burmistrz Nowego Miasta.

Odnotować trzeba, że w przededniu festiwalu odbyło się Krajowe Zebranie Członków Polskiej Sieci Miast Cittaslow, które poprowadził w tym roku Józef Blank, burmistrz Nowego Miasta.
Na posiedzeniu pozytywnie zweryfikowano wniosek miasta Sianowa o przystąpieniu do sieci Cittaslow i wręczono certyfikat wstąpienia miastu Głubczyce z regionu opolskiego.

Z ust mieszkańców Nowego Miasta czasami pada pytanie: co mamy z przynależności do sieci Cittaslow? Oprócz walorów promocyjnych, przynależność do stowarzyszenia łączy się możliwością pozyskiwania funduszy zewnętrznych. W przypadku Nowego Miasta jest to aktualnie niebagatelna kwota 14 milionów złotych na inwestycje związane z rewitalizacją miasta — rynku, budynku MCK, Parku Miejskiego, kina i Ogrodu Róż. Ponadto 2,5 miliona złotych przeznaczone ma być na projekty społeczne, aktywizujące grupy wykluczone.

Podczas spotkania w Kaletach zadecydowano, że przyszłoroczny Krajowy Festiwal Miast Cittaslow odbędzie się w maju w Lidzbarku Welskim.
Stanisław R. Ulatowski


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages