Poniedziałek, 18 listopada 2019. Imieniny Klaudyny, Romana, Tomasza

Ponad piętnaście milionów złotych na renowację kościołów

2017-03-13 16:32:21 (ost. akt: 2017-03-13 16:36:48)
Wnętrze drewnianego kościoła w Boleszynie

Wnętrze drewnianego kościoła w Boleszynie

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury"dofinansuje kwotą ponad 15 milionów złotych konserwację drewnianych zabytków sakralnych z ziemi lubawskiej.

Najwyższe dofinansowanie w regionie warmińsko-mazurskim, bowiem ponad 15,6 miliona złotych przyznano projektowi "Drewniane Perły Ziemi Lubawskiej — konserwacja drewnianych zabytków celem wzrostu atrakcyjności kulturowej regionu".

Projekt, według Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przewiduje wykonanie prac renowacyjnych i konserwatorskich w zabytkowych kościołach. Są to w większości budowle drewniane datowane na XVIII wiek. Ponadto prace konserwatorskie maja objąć prawie 130 sakralnych obiektów zabytkowych ruchomych, które znajdują się na wyposażeniu kościołów.

Ministerstwo kultury, jako partnera odpowiedzialnego za realizację projektu wymienia nowomiejską Parafię pw. św. Tomasza Apostoła. Pozostałymi stronami porozumienia są kościoły należące do diecezji toruńskiej.

Na liście zabytków, które zostały objęte projektem są parafie: pw. św. Marcina Biskupa w Boleszynie, pw. Wszystkich Świętych w Brzoziu, pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Anny w Lubawie, pw. św. Barbary w Lubawie, pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radomnie, pw. św. Wawrzyńca w Rożentalu, pw. św. Michała Archanioła w Tylicach i pw. św. Barbary w Złotowie. ul
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Marcin #2201478 | 83.9.*.* 13 mar 2017 21:27

    Na sam początek , niech pleban z własnej kasy sfinansuje instalację elektryczną (porządną ) i zabezpieczenia przeciwpożarowe. A dopiero potem pompuje unijny szmal w renowację.

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages