Sobota, 23 czerwca 2018. Imieniny Albina, Wandy, Zenona

Ptasia grypa zmusza do przygotowań

2017-01-31 15:48:05 (ost. akt: 2017-01-31 15:52:12)

Autor zdjęcia: Archiwum Starostwa Powiatowego w Nowym Mieście Lubawskim

Na wniosek Powiatowego Lekarza Weterynarii Jana Liedtke, pod przewodnictwem starosty nowomiejskiego Andrzeja Ochlaka w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Zasadniczym powodem zorganizowania posiedzenia było przedstawienie zagrożeń związanych z wystąpieniem ogniska ptasiej grypy na terenie naszego województwa w miejscowości Tomaryny na fermie indyków. Jest to już 35 ognisko tej choroby odnotowane w naszym kraju. Powiatowy Lekarz Weterynarii omówił działania, jakie zostały już podjęte, a także przedstawił konkretne zadania do wykonania na wypadek wystąpienia tej choroby na terenie naszego powiatu. Jak przedstawiono, sytuacja jest poważna i może zagrozić hodowlom na terenie całego kraju. W związku z tym Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozporządzeniem z dnia 20 grudnia 2016 r. wprowadził szereg zakazów i nakazów związanych m. in. z organizowaniem targów, wystaw, pokazów z udziałem żywego drobiu, ograniczenia możliwości kontaktu zwierząt hodowlanych z dziko żyjącymi oraz zabezpieczenia hodowli drobiu bez względu na jej wielkość przed wszelkimi możliwościami zarażenia pochodzącymi z zewnątrz hodowli. Rozporządzenie zobowiązuje hodowców pod groźbą kar administracyjnych do zgłaszania każdej hodowli ptactwa do Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego dokonał oceny możliwości działań powiatowych służb, inspekcji i straży w przypadku wystąpienia tej choroby na terenie naszego powiatu. W takiej sytuacji służbą wiodącą jest Powiatowy Lekarz Weterynarii. Wystąpienie ogniska choroby obliguje do podjęcia działań na wniosek Powiatowego Lekarza Weterynarii właściwego terytorialnie Wójta, a także powiatowe służby, inspekcje i straże koordynowane przez Starostę Nowomiejskiego w ramach Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Powiatowy Lekarz Weterynarii poinformował członków Zespołu, że w związku z tym, iż ta choroba jest zwalczana z urzędu, z chwilą jej wystąpienia będzie dysponował niezbędnymi środkami finansowymi na likwidację ognisk choroby oraz podstawowym sprzętem niezbędnym do podjęcia działań.

W trakcie posiedzenia podkreślono istotną rolę Wójtów i Burmistrza w zakresie walki z tą chorobą zwierząt w zakresie informowania mieszkańców o przestrzeganiu obowiązujących obecnie obostrzeń dotyczących zapobiegania jej wystąpienia. Również w przypadku wystąpienia ogniska takiej choroby niezbędne jest pełne współdziałanie samorządów gmin, jako gospodarzy terenu, z administracją szczebla powiatowego na rzecz likwidacji takiego ogniska choroby oraz zapewnienia należytej izolacji terenu zapowietrzonego i zagrożonego.

K. Grzonkowski, Starostwo Powiatowe w Nowym Mieście Lubawskim

https://s27.postimg.org/plswcja03/P1030351.jpg
https://s30.postimg.org/x5iuyjpht/P1030352.jpg
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ptaki !!!! #2189555 | 77.87.*.* 25 lut 2017 07:10

  Zwracam się z gorącym apelem o załatwienie sprawy z tymi ptakami w parku koło Biedronki. Od samego rana jest wielki hałas te ptaki drą się od świtu. Tu nie można spać. Proszę zróbcie coś !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ptasia grypa #2185698 | 77.87.*.* 19 lut 2017 08:26

  Witam ! Piszę z apelem do osób odpowiedzialnych za stan utrzymania drzew w parku koło Biedronki, którym zajmuje się miasto. Poprzedni opis osoby na forum umiejętnie to nakreślił problem. Już teraz ptaki zaczynają robić gniazda. Dobrym wyjściem jest usunięcie gniazd i przycięcie gałęzi aby nie powstały następne. Dużo nie kosztuje wyjęcie podnośnika a dzięki takim posunięciom mieszkańcy będą mieli spokój i porządek. Taka sama sytuacja była za Drwęcą i jest tam porządek. Ostatnią prośbą moją jest aby pospieszyć się bo czas lęgowy już blisko. Wszyscy mieszkańcy prosimy o działanie a nie obiecanie.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ptasia grypa aktualziacja #2172180 | 46.215.*.* 1 lut 2017 08:20

  Zapraszamy na naszą stronę: zawsze aktualne informacje o nowych ogniskach ptasiej grypy w Polsce: https://www.facebook.com/ptasiagrypawpol sce/

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ptasia grypa #2172146 | 77.87.*.* 1 lut 2017 07:18

  Mówiły dużo o ptasiej grypie a co roku mieszkańcy parku żydowskiego koło ulic Chrobrego i Tysiąclecia borykają się z padniętymi ptakami. Ja sam wyniosłem z mojej posesji około 10 sztuk. Problem jest zgłaszany co roku i nic, I słyszę tłumaczenie, że nie ma pieniędzy na takie inwestycje. Wynajęcie sokolnika lub przycięcie gałęzi a w najlepszym razie zrzucenie gniazd miało by cel pozytywny, Po większych wichurach również mamy suchych połamanych gałęzi, które spadają z dużej wysokości. Pamiętajmy, że w parku bawią się dzieci a o wypadek i chorobę nie trudno. MIESZKANIEC NML.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages