Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Jaki jest kierunek rolnictwa?

2017-01-05 13:38:54 (ost. akt: 2017-01-05 14:20:46)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie powiatowe Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Grono zaproszonych gości pokazało pełna paletę poglądów o rolnictwie w regionie.

Zbigniew Ziejewski, przewodniczący Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w Powiecie Nowomiejskim, zaprosił szerokie grono osób mających wpływ na sytuację rolnictwa w powiecie. Przedstawiciele samorządu, leśnicy, myśliwi i rolnicy prezentowali najważniejsze, ich zdaniem, problemy rolników. Pomimo apeli przewodniczącego o merytoryczne wnioski, rozmowa zbaczała w szerokie analizy polityczne.

Jak Indianie
O zagrożeniu afrykańskim pomorem świń i braku szacunku dla przepisów barwnie opowiadał Powiatowy Lekarz Weterynarii Jan B. Liedtke.
— Stan macior w Polsce w roku 2016 jest równy stanowi z roku 1947. To pokazuje, jak kapitalizm i chęć zysku przyjęły się na wsi. Rolnicy są niczym Indianie: byle szybko zarobić, bez myślenia o przyszłości. Ze wschodu idzie ASF, a od Niemiec ptasia grypa. Ministerstwo rolnictwa podejmuje próby zachowania wizerunku Polski jako dobrego producenta: stąd świadectwa zdrowia. Jednak cóż z tego, skoro 12 lat po wprowadzeniu kolczyków dla świń na spędach nadal są nieoznakowane sztuki? Jak tu promować bioasekuracje? Rolnicy powinni bić się w pierś. — mówił Liedtke.


Przeciwko kurnikom
Jednym z poruszonych tematów była propozycja, by rolnicy byli zobowiązani przechowywać gnojowice i dopiero taki mniej szkodliwy nawóz wylewać na pola. Koszty środowiskowe nowoczesnej hodowli zwierząt są olbrzymie.
— Wnioskuję o twarde zapisy dotyczące odległości wielkich budynków inwentarskich od zwartej zabudowy. Należy uporządkować te sprawy, gdyż protesty związane z budową kurników i chlewni będa coraz powszechniejsze. Świadczą o tym przypadki z Wawrowic, Grodziczna czy Krotoszyn w mojej gminie — mówił wójt gminy Biskupiec Arkadiusz Dobek. Postulaty wsparli obecni na sali wójtowie z Grodziczna i Nowego Miasta. Z powodu wprowadzonych w latach 80. ulg podatkowych na budynki inwentarskie, gminy nie zarabiają na takich przedsiębiorstwach.


Dzików mniej
— Chrońmy dzika przed człowiekiem — z przekąsem mówił Arkadiusz Dobek. Według słów wielu ekspertów, to ludzie są odpowiedzialni za rozprzestrzenianie wirusa ASF. Leśnicy poinformowali, że ilość dzików jest mniejsza niż szacowano. Podczas październikowej inwentaryzacji policzono, że w powiecie jest około 3 dzików na 10 km2. Także limity dla myśliwych co roku zwiększają się o 20-30%.


Stanowisko rolników
Członkowie Rady Powiatowej postulowali zwiększenie odstrzałów zwierzyny, która powoduje szkody rolnicze. Ważna była także kwestia małych i średnich gospodarstw. To głównie z ich podatków utrzymywane są izby rolnicze.
— Należy wprowadzać plany miejscowe, które porządkują zabudowę i pozwalają rozwijać się gospodarstwom rodzinnym. Nie można pozwolić na ich niszczenie — mówił Leszek Sargalski. Przewodniczący Zbigniew Ziejewski zabiegał również o godne ubezpieczenia rolnicze dla upraw. Do kilku wątków poruszonych na obradach powrócimy w kolejnych wydaniach “Gazety Nowomiejskiej”.Marcin Zalewski


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages