Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Tysiąc franków Norwida

2016-11-29 11:41:15 (ost. akt: 2016-11-29 15:00:56)

Autor zdjęcia: ZS im. CK Norwida

Nowomiejski Zespół Szkół im. Cypriana Kamila Norwida zaprosił krakowski teatr Rode do wystawienia spektaklu o patronie szkoły.

W auli nowomiejskiego liceum odbyło się przedstawienie teatralne "Tysiąc franków Norwida". Jego twórcy - aktorzy sceny Rode w niezwykły sposób ukazali ostatnią - paryską dekadę życia Cypriana Kamila Norwida. Spektakl wzruszająco traktował o miłości artysty do polskiej poetki - Marii Sadowskiej i tragicznym losie emigranta skazanego na twórcze nieistnienie. Sztuka, której autorem jest aktor i pisarz Mariusz Marczyk, ukazywała patrona szkoły jako człowieka boleśnie rozczarowanego polskim społeczeństwem. Diagnozy Norwida nic nie straciły ze swej aktualności. Przeciwnie, upływ czasu jeszcze bardziej spotęgował siłę słów poety, który nosił w sobie nadzieję na Polskę wolną, uczciwą i uporządkowaną.


Scena Edukacji Rode powstała w 2002 roku. Od samego początku jej artystycznymi poczynaniami kieruje Mariusz Marczyk. Jest dziś jako struktura organizacyjna nieformalnym związkiem profesjonalnych artystów, w którym pojawiają się muzycy i aktorzy z różnych miejsc Polski. Zespół ma za sobą setki realizacji w kraju i zagranicą. Programowe credo skupia się w znacznym stopniu na myśli teatralnej Mieczysława Kotlarczyka, wybitnego teoretyka teatru, założyciela słynnego Teatru Rapsodycznego. Scena kieruje się szacunkiem dla polskiej kultury, tradycji i historii, zwracając przy tym szczególną uwagę na szacunek dla odrębności kulturowej mniejszości narodowych i szukając także w niej twórczej inspiracji.

Elżbieta SzcześniakCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages