Czwartek, 26 kwietnia 2018. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Myśliwi z koła „Szarak” świętowali swoje 70-lecie

2016-11-07 13:08:38 (ost. akt: 2016-11-07 14:46:59)
Wystąpienie Krzysztofa Kwiatkowskiego na uroczystości jubileuszowej

Wystąpienie Krzysztofa Kwiatkowskiego na uroczystości jubileuszowej

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Koło Łowieckie „Szarak” z Nowego Miasta Lubawskiego świętowało jubileusz 70- lecia powstania. Był to nie tylko czas do wspomnień, ale i refleksji oraz okazja do integracyjnego spotkania.

Oficjalna uroczystość jubileuszowa z udziałem myśliwych i zaproszonych gości odbyła się w Brzoziu Lubawskim. Krzysztof Kwiatkowski, prezes koła „Szarak” w swoim wystąpieniu próbował odpowiedzieć na pytanie — jakie jest obecnie nasze łowiectwo? Stwierdził, że myśliwy powinien najpierw ochraniać zwierzynę, następnie hodować, a na końcu ją pozyskiwać.

Możemy dziś powiedzieć, że łowiectwo to szczególna dziedzina życia społecznego, bowiem łączy w sobie – w sposób bardzo harmonijny – elementy wydawałoby się trudne do pogodzenia. A mianowicie — ochronę ojczystej przyrody, wartości obyczajowe, kulturowe, etyczne z wykonywaniem polowania i rekreacją. Działania te mają realizować wszyscy myśliwi zrzeszeni w PZŁ, oraz w jego strukturach terenowych, którymi są koła łowieckie. Zgodnie z obowiązującym prawem, statutem PZŁ i regulaminami. W oparciu o tradycję, obyczaje i etykę łowiecką. Współcześni myśliwi naszego koła też te wartości kultywują, rozwijają i wzbogacają. Szczególnie w zakresie norm etycznych, zwyczajów łowieckich i propagowania łowiectwa wśród lokalnej społeczności. Działalność statutowa wszystkich członków koła łowieckiego, tak organizacyjna jak i gospodarcza w łowiskach jest całkowicie pracą społeczną, która niejednokrotnie wymaga wiele wyrzeczeń i wysiłku. Trzeba mówić o społecznym charakterze pracy myśliwych bo w społeczeństwie utrwalony jest fałszywy stereotyp myśliwego czerpiącego ogromne korzyści materialne z uprawiania łowiectwa, a my dobrze wiemy ile do tego naszego hobby dokładamy — mówił prezes koła.

Przypomnieć trzeba, że spotkanie założycielskie nowomiejskiego koła łowieckiego odbyło się 15 lipca 1946 roku. Początkowo organizacji nadano imię „Klub Łowiecki w Nowym Mieście nad Drwęcą, a w 1954 roku zmieniono nazwę koła, nadając mu nazwę Koło Łowieckie „Szarak”.

Podczas spotkania jubileuszowego najbardziej zasłużeni członkowie „Szaraka” zostali uhonorowani odznaczeniami myśliwskimi. Było również wiele podziękowań za współpracę, a na jubilatów spadł prawdziwy grad życzeń i gratulacji m.in. od wszystkich szefów samorządów z terenu powiatu nowomiejskiego.

Na uroczystości podsumowano konkurs plastyczny, w którym wzięli udział uczniowie współpracujących z kołem szkół. Na koniec wystąpili młodzi aktorzy ze Szkoły Podstawowej w Gwiździnach, która od kilku lat związana jest z kołem „Szarak”. W roku jubileuszowym koło skupia 62 myśliwych, który gospodarują na trzech obwodach łowieckich o łącznej powierzchni ponad 17 tysięcy hektarów.
opr. ul
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages