Wtorek, 25 września 2018. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Biblioteczna siedemdziesięciolatka ma się bardzo dobrze

2016-10-19 20:02:16 (ost. akt: 2016-10-19 20:11:53)
Pracownicy biblioteki podczas imprezy jubileuszowej

Pracownicy biblioteki podczas imprezy jubileuszowej

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Siedemdziesiąt lat temu tworzono podwaliny bibliotekarstwa w Nowym Mieście Lubawskim. Dzisiaj w grodzie nad Drwęcą prężnie funkcjonuje Miejska Biblioteka Publiczna, placówka którą aktywnie odwiedza prawie 2300 czytelników. W środę odbyła się w nowomiejskiej książnicy impreza jubileuszowa.

Z zaproszenia na uroczystość skorzystało wielu gości. Obszerną historię nowomiejskiego bibliotekarstwa przedstawiła Daniela Kowalska, dyrektorka MBP.

Pracę nad zorganizowaniem pierwszej powojennej biblioteki zapoczątkowali nauczyciele ze szkoły powszechnej. Do 31 grudnia 1945 roku zebrali od mieszkańców miasta 296 książek. Umieścili je w jednej szafie, ustawionej w klasie. Tak zgromadzone publikacje stanowiły zrąb pierwszej, powojennej biblioteki. Oficjalne otwarcie Powiatowej Biblioteki Publicznej odbyło się 25 października 1946 roku — przypomniała dyrektorka.

Podczas spotkania wszystkich, którzy w jakikolwiek współpracują i wspierają placówkę uhonorowano dyplomami i pamiątkowymi medalami. Mirosław Litka z biblioteki przedstawił okolicznościowy wiersz własnego autorstwa, nawiązujący do jubileuszu.

Na ręce dyrektorki placówki złożono bukiety kwiatów i przekazano życzenia oraz gratulacje.

Uroczystości towarzyszyły dwie wystawy, Jedna dotycząca nowomiejskiej oświaty i druga historii bibliotekarstwa w Nowym Mieście. Część artystyczną wypełnił koncert Krzysztofa Gwiazdy, artysty obdarzonego wyjątkową siłą i barwą głosu, który związany jest z Domami Konesera w Trzcinie.

Obecnie do nowomiejskiej biblioteki zapisanych jest 3105 czytelników, natomiast aktywnie wypożyczających jest obecnie 2260 osób. W zeszłym roku liczba czytelników wzrosła o 332 osoby
ul
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages