Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

2016-09-23 15:32:23(ost. akt: 2016-10-03 19:34:14)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Poczucie bezpieczeństwa należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka i ma duży wpływ na funkcjonowanie każdej społeczności lokalnej. Dlatego powstało narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy mogą samodzielnie zgłosić miejsca, które w ich przekonaniu powinny zostać objęte szczególną uwagą ze strony policjantów.
Z drugiej strony dzięki mapie bezpieczeństwa będzie można sprawdzić miejsce zagrożone, wytypowane przez mieszkańców i policję. Dodanie zgłoszenia jest bardzo proste, nie wymaga rejestracji i jest anonimowe. Polega na wybraniu typu zagrożenia, wskazania miejsca i daty jest wystąpienia.
Z kolei w kategorii zagrożeń znajdziemy zagrożenia typowo komunikacyjne jak np. przekraczanie dozwolonej prędkości jazdy, nielegalne rajdy samochodowe, zła organizacja ruchu, nieprawidłowe parkowanie. Znajdziemy również zagrożenia dotyczące porządku publicznego np. używanie środków odurzających, akty wandalizmu, miejsca grupowania się małoletnich, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, a także związane z bezpieczeństwem przy zbiornikach wodnych czy troską o przyrodę.
Zgłoszenia takie są weryfikowane przez policjantów ogniw patrolowo-interwencyjnych, ruchu drogowego czy dzielnicowych. Jeśli zgłoszenie zostanie potwierdzone, to miejsce zagrożone będzie pod szczególną uwagą policjantów.
Nie zapominajmy jednak, że każdy obywatel dzwoniący pod numer 997 lub 112 może zgłosić popełnienie przestępstwa lub wykroczenia, co zawsze będzie skutkowało interwencją policji. W razie pilnej potrzeby interwencji Policji należy zawsze korzystać z numerów alarmowych.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to efekt uspołecznienia działań Policji. Przygotowanie założeń do mapy poprzedzone było przeprowadzeniem bardzo szerokich konsultacji społecznych na terenie całego kraju.
To interaktywne narzędzie to swoista platforma wymiany informacji, przy pomocy której obywatel w trosce o bezpieczeństwo, dzieli się z Policją informacjami o potencjalnych zagrożeniach.

W najbliższym czasie podczas każdej okazji, podczas sesji rady powiatu i rad gmin, w trakcie spotkań na różnych płaszczyznach z mieszkańcami powiatu policjanci będą rozpropagowywać informacje o idei, celach i założeniach Krajowych Map Zagrożeń Bezpieczeństwa.

KPP Nowe Miasto

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5