Niedziela, 22 lipca 2018. Imieniny Magdaleny, Mileny, Wawrzyńca

Po pierwszej edycji Rajdu Ziemi Nowomiejskiej

2016-09-07 12:40:01 (ost. akt: 2016-09-07 12:48:50)
Prolog na nowomiejskim rynku wzbudzał zaciekawienie kibiców i sympatyków sportu motorowego

Prolog na nowomiejskim rynku wzbudzał zaciekawienie kibiców i sympatyków sportu motorowego

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Pierwszy Rajd Ziemi Nowomiejskiej był w pełni „asfaltową” imprezą samochodową, którą zapoczątkowała runda z prologiem na rynku nowomiejskim i niedzielnymi sześcioma odcinkami po drogach powiatowych i gminnych. Organizatorem rajdu był Automobilklub Nowomiejski wraz z samorządami oraz sponsorami.

Pomysł na rajd asfaltowy, Zarząd Automobilklubu miał już w zeszłym roku, ale przygotowanie takiego przedsięwzięcia wymaga rozpoczęcia prac na kilka miesięcy przed imprezą. Przede wszystkim, to zgody władz samorządowych – burmistrza i starosty, wójtów, ZDP, Policji, Straży Pożarnej, czy też plan na zabezpieczenie odcinków, aby w bezpieczny sposób oraz jak najmniej utrudniający dla mieszkańców miejscowości, przez które przejeżdżali zawodnicy, mógł odbyć się rajd. Trzeba wspomnieć, że przy organizacji rajdu brało udział prawie 200 osób!

Uroczystego rozpoczęcia rajdu w sobotnie popołudnie dokonał na rynku nowomiejskim prezes Automobilklubu Nowomiejskiego — Daniel Wyrzykowski, burmistrz — Józef Blank i starosta — Andrzej Ochlak. Po przemówieniach pierwsi zawodnicy wjechali na specjalnie przygotowaną rampę i zostali przywitani przez organizatora. Stamtąd ruszyli do pierwszego odcinka specjalnego, którym był prolog.

Zawodnicy pojechali uliczkami przyległymi do rynku oraz bezpośrednio na rynku nowomiejskim. Odcinek był bardzo widowiskowy, a licznie zgromadzona publiczność z zaciekawieniem oglądała kolejne przejazdy zawodników. Do pierwszego odcinka specjalnego Rajdu Ziemi Nowomiejskiej przystąpiły 33 załogi, które rywalizowały w klasyfikacji SKJS (zawodnicy bez licencji rajdowej) oraz 5 załóg rywalizujących w RO (zawodnicy z licencją).


Najszybszą załogą klasyfikacji RO na prologu była załoga Marcin Stencel-Piotr Pazdyka jadąca citroenem C2. Najszybszą załogą wśród zawodników SKJS byli Norbert Byśkiniewicz z pilotem Danielem Dymkowskim na subaru impreza. Ci zawodnicy otrzymali dodatkowo statuetki ufundowane przez starostę powiatu.


W niedzielę zawodnicy ruszyli na drugi odcinek rajdu. W tym dniu organizatorzy przygotowali dla zawodników 2 odcinki, które załogi pokonywały trzykrotnie. Pierwszym odcinkiem była Nawra, znana z Górskiego Rally Sprintu, ale tym razem zawodnicy jechali aż do końca tej miejscowości. Stamtąd zawodnicy udali się przez Mikołajki na odcinek Wielkie Bałówki.

Przez cały dzień trwania rajdu na trasach można było spotkać dużo kibiców rajdowych. Pomimo blokady dróg dojazdowych rajd przebiegał sprawnie i nie odnotowano problemów ze strony mieszkańców. Kilku zawodników zakończyło swoje zmagania przed dotarciem do mety, ale nie były to groźne zdarzenia.

Zawodnicy, którzy zjechali się do Nowego Miasta przyjechali z całego kraju, by tylko wymienić Trójmiasto, z Warszawę, Suwałki oraz inne oddalone nawet o kilkaset kilometrów miejscowości. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z organizacji rajdu, tras przygotowanych do pokonania i zgodnie zapowiadali przyjazd na II edycję Rajdu Ziemi Nowomiejskiej w roku 2017.

Uroczyste zakończenie Rajdu Ziemi Nowomiejskiej odbyło się o godz. 17 30 w Miejskim Centrum Kultury gdzie zawodnicy otrzymali od organizatorów puchary za rywalizację w klasach oraz klasyfikację generalną rajdu.

Najszybszą załogą licencjonowaną w klasyfikacji RO została załoga Marcin Stencel-Piotr Pazdyka jadąca Citroenem c2 reprezentująca Automobilklub Rallyland. Wśród zawodników SKJS najszybszą załogą w końcowej klasyfikacji rajdu została załoga Tomasz Jurkun-Roman Iwaszko jadący samochodem subaru impreza, reprezentujący Automobilklub Warmiński.

Zarząd Automobilklub Nowomiejskiego chciałby przekazać serdeczne podziękowania za wyrozumiałość dla mieszkańców, wzdłuż trasy rajdu a także dla osób i służb porządkowych pracujących przy rajdzie: Komendy Powiatowej Policji, Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Nowym Mieście Lubawskim, Ochotniczej Straży Pożarnej Marzęcice, Bratian, Skarlin, Lekarty, Chrośle, Bratuszewo, Lipinki, Mikołajki. Dziękujemy również dyrektorowi i pracownikom Miejskiego Centrum Kultury za udostępnienie pomieszczeń i sprzętu nagłaśniającego.
Szczególne podziękowania należą się również Gazecie Nowomiejskiej i firmie Eltronik za patronat medialny oraz nowomiejskim przedsiębiorcom którzy w znaczący sposób przyczynili się do sfinansowania całej imprezy.
Grono organizatorów rajduPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages