środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Szkolenie o zagrożeniach w cyberprzestrzeni

2016-06-02 09:39:22 (ost. akt: 2016-06-02 10:25:41)
Uczestnicy szkolenia

Uczestnicy szkolenia

Autor zdjęcia: Nadesłane

W auli Zespołu Szkół im. C.K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim odbyło się szkolenie "Ryzykowne zachowania dzieci, młodzieży i młodych dorosłych w cyberprzestrzeni", zorganizowane z inicjatywy Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji.

Skierowane było do nauczycieli, pedagogów, rodziców oraz pracowników socjalnych z powiatu nowomiejskiego. Łącznie wzięło w nim udział 69 osób. Szkolenie przeprowadził pedagog, edukator seksualny pan Wojciech Ronatowicz.

W trakcie szkolenia, uczestnicy zapoznali się z ryzykownymi zachowaniami dzieci, młodzieży oraz młodych dorosłych korzystających z technologii cyfrowych. Poruszona została problematyka nadużywania Internetu oraz niebezpiecznych treści i zjawisk występujących w cyberprzestrzeni. W bardzo interesujący sposób prowadzący szkolenie przedstawił zagadnienie seksualności młodych ludzi w kontekście korzystania z takich środków przekazu, jak Internet, czy telefonia komórkowa.

Uczestnicy dowiedzieli się jaka jest skala zjawiska, jego uwarunkowania i konsekwencje. Omówiony został również aspekt prawny zachowań w cyberprzestrzeni. Ważnym elementem było zaprezentowanie słuchaczom sposobów zaradzenia ryzykownym zachowaniom młodych osób w cyberprzestrzeni.

Pan Wojciech Ronatowicz zaprezentował nowy dokument „Standard bezpieczeństwa on-line dla placówek oświatowych”, w którym przedstawione zostały procedury reagowania na takie zjawiska jak: grooming, sextig, czy cyberbulling. Jest to ważny dokument, który każda placówka oświatowa powinna posiadać. Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali wersję elektroniczną ww. dokumentu.

Uczestnicy bardzo wysoko ocenili wartość merytoryczną oraz sposób prowadzenia szkolenia. Szkolenie odbyło się późnym popołudniem, jednak wszyscy uznali, iż były to dobrze wykorzystane cztery godziny pracy.

Nauczyciela z nowomiejskiego gimnazjum, pani Dorota Zawadzka powiedziała: „bardzo wartościowe szkolenie, na którym w interesujący sposób dowiedzieliśmy się więcej na tematy tak istotne w naszej obecnej rzeczywistości szkolnej”. Pedagog z gimnazjum w Bratianie, pani Monika Puchniarz dodała, że „powinno być więcej tak wartościowych szkoleń na naszym lokalnym gruncie”.

Koordynatorkami zadania były pracownice PCRE: Aneta Bielaszka, nauczyciel bibliotekarz i Iwona Krajewska, pedagog, doradca zawodowy. Organizatorzy bardzo dziękują wszystkim instytucjom za współpracę, dzięki czemu możliwe było zorganizowanie tego szkolenia.

Szkolenie dofinansowane zostało z funduszu Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Biskupiec, Gminy Kurzętnik, Gminy Nowe Miasto Lubawskie, Miejskiej Komisji w Nowym Mieście Lubawskim oraz funduszu szkoleniowego Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji.

Wojciech Ronatowicz – pedagog, edukator seksualny, absolwent Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Zrealizował badania nt.: Pornografii dziecięcej w Internecie. Interesuje się przemianą obyczajowości seksualnej w Polsce. Współpracownik Podyplomowych Studiów Wychowania Seksualnego Uniwersytetu Warszawskiego. Były pracownik Instytutu Badań Edukacyjnych. Autor wielu artykułów upowszechniających wiedzę na temat seksualności człowieka. Współtwórca Forum Bezpiecznego Internetu – wspierającego rodziców, nauczycieli oraz młodzież w przeciwdziałaniu zagrożeniom w cyberprzestrzeni (www.forumbezpiecznegointernetu.pl).

Iwona Krajewska

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym, czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages