Zajęcia na UTW to nie tylko teoria

2016-05-30 09:39:15(ost. akt: 2016-05-30 10:41:37)
Publiczność spotkania w MCK

Publiczność spotkania w MCK

Autor zdjęcia: Kasia Ochocka

Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Nowego Miasta Lubawskiego realizowali zadanie pn. "Tradycje kulturowe w naszej Małej Ojczyźnie". Koordynowały je Mirosława Piwowarczyk, Barbara Kant-Maciejewska i Elżbieta Michałowska, a prac doglądał Lech Bober. Działanie zostało dofinansowane przez Starostwo Powiatowe.
I część zadania została zrealizowana 16 maja 2016r. i miała charakter otwarty. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Burmistrz miasta, Starosta powiatu nowomiejskiego, przewodniczący Rady Miasta, dyrektor Biblioteki Miejskiej.

Każdy, kto skorzystał z zaproszenia, miał możliwość wysłuchania wykładu dr. Andrzeja Koreckiego pn. "Funkcje kulturowe w powiecie nowomiejskim w XIX-XX wieku", w którym mówca omówił działalność amatorskiego teatru działającego pod kierunkiem p. Jadwigi Dzięgielewskiej, chóru "Harmonia", zespołów muzycznych, teatru żywego słowa, kina.

Sala szczególnie żywo reagowała, gdy na ekranie pojawiały się zdjęcia z początków XX wieku- lat 50-tych i tych późniejszych, a na nich znane miejsca i znane twarze ludzi tworzących historię naszej Małej Ojczyzny.

W miniony świat naszego dzieciństwa i młodości przeniosły zebranych sentymentalno- refleksyjne utwory poetyckie nowomieszczanina z pochodzenia, p. Stanisława Grabowskiego, recytowane przez nasze Koleżanki z zajęć z literatury prowadzonych przez p. Barbarę Grabowską.

Spotkanie uświetniły występy dwóch chórów prowadzonych przez p. M. Piątkowskiego — chóru "Harmonia" działającego od 118 lat i chóru UTW "Dysonans".

Na zakończenie zebrani obejrzeli wystawę dokumentującą działalność amatorskiego zespołu teatralnego i chóru "Harmonia".

Bardzo dziękujemy pracownikom Miejskiego Centrum Kultury za pomoc w przygotowaniu dekoracji, scenografii, nagłośnienia i wystawy oraz paniom J. Kruk, H. Glanc i J. Mejce za udostępnienie cennych materiałów na wystawę.

II częścią zadania była wycieczka szlakiem zabytków architektury sakralnej i świeckiej na trasie: Nowe Miasto Lubawskie — Krotoszyny — Szwarcenowo — Czachówki — Biskupiec — Wardęgowo — Łąkorz — Nowe Miasto w dniu 19 maja 2016 r.

Informacje o historii tych terenów i zabytkach przekazywał uczestnikom wycieczki p. Adam Kopiczyński.

Żywe zainteresowanie wszystkich wzbudził m.in. kościół z XIV w. w Biskupcu, słynąca cudami figura Matki Boskiej w Kaplicy w Wardęgowie, drewniany kościół z XII w. w Szwarcenowie oraz wiatrak— holender i Muzeum Lokalne w Łąkorzu.

Zadanie zostało podsumowane przy ognisku w bazie koła łowieckiego "Pełnia" w Łąkorzu. Wraz z nami bawili się zaproszeni goście: wójt gminy Biskupiec, Prezes koła łowieckiego "Pełnia", leśniczy z Łąkorza, sygnalista, p. Jan Ostrowski, opiekun Muzeum Lokalnego i panie z chóru "Byle Babki".

Po trzech sygnałach myśliwskich: "powitanie, Darz Bór i na posiłek" wykonanych przez sygnalistę wszyscy zasiedli do przepysznego gulaszu. Wspólny czas umilił nam lokalny chór "Byle Babki".

Na pamiątkę wspólnego spotkania goście otrzymali drobne upominki. Na zakończenie Prezes UTW podziękował gospodarzom terenu za gościnność, a koordynatorkom zadania: p. M. Piwowarczyk, B. Kant- Maciejewskiej oraz E. Michałowskiej za pracę.

W pamięci zostaną obejrzane miejsca, zapach lasu i pieczonej na zakończenie spotkania kiełbaski przy ognisku.

Barbara Kant — Maciejewska / kajoo

Czytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym, czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5