Czwartek, 19 kwietnia 2018. Imieniny Alfa, Leonii, Tytusa

Obchody rocznicy chrztu Polski w Kurzętniku i Boleszynie

2016-04-20 19:36:18 (ost. akt: 2016-04-20 19:46:33)
Podczas okolicznościowego spotkania w szkole w Kurzętniku

Podczas okolicznościowego spotkania w szkole w Kurzętniku

Autor zdjęcia: ZS Kurzętnik

Z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski w Zespole Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku oraz w Szkole Podstawowej w Boleszynie odbyły się okolicznościowe spotkania. Przedstawiamy relacje, które otrzymaliśmy.

* Uroczysty apel z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski rozpoczęła Dyrektor Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku Krystyna Wójcik – Wiśniewska, która krótką opowieścią na temat przyczyn, przebiegu i skutków chrztu Mieszka I wprowadziła zebranych w klimat tamtych czasów. Do ważności tego wydarzenia w dziejach Polski nawiązała również kolejna przemawiająca – Teresa Łątkowska, Zastępca Wójta Gminy Kurzętnik. Postacie i wydarzenia z roku 966 przybliżyła również prezentacja przygotowana przez uczniów gimnazjum. Część artystyczną przygotowała pod opieką wychowawcy Małgorzaty Prokop klasa IIIa szkoły podstawowej. Mali aktorzy „na wesoło” ukazali czasy średniowiecza. Uroczystość uświetnił swym śpiewem chór Kantylena prowadzony przez panią Annę Grenasiuk, a o dekorację zadbała pani Anita Prokop – Domżalska.
Jednak przygotowania do obchodów rocznicy rozpoczęły się znacznie wcześniej. Uczniowie przygotowali w swoich klasach gazetki ścienne poświęcone wydarzeniu, a także wystawę makiet grodów średniowiecznych. Przeprowadzono również konkurs historyczny i plastyczny, których wyniki ogłoszono na apelu. Konkurs plastyczny w kategorii klas I – III SP wygrała Alicja Wiśniewska, II miejsce zajęła Zuzanna Zwolińska, a III miejsce zdobył Dominik Mućka. Wyróżnienia otrzymali : Magdalena Zaciera, Wiktor Birbach, Szymon Dąbrowski, Aniela Wójciak. W kategorii klas IV – VI SP wygrała Oliwia Kierzenkowska, II miejsce zajęła Julia Fanslau, a III miejsce Olga Jabłońska. W gimnazjum najlepsza była Aleksandra Kłosowska, II miejsce zdobyła Wiktoria Regel, a III miejsce Katarzyna Brzozowska. Konkurs historyczny wygrał Kacper Wardowski, II miejsce zajął Mikołaj Węsiora, a III miejsce przypadło Jakubowi Winterowi.
Na uroczystości podsumowano również Gminny konkurs plastyczny „ Zdrowy zestaw śniadaniowy” dla klas I –III szkół podstawowych. W klasach pierwszych zwyciężczynią została Julia Kądziela z Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku, II miejsce zajął Wiktor Wilkowski ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Brzoziu Lubawskim, a III miejsce przypadło Anicie Jeznach z Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku. W kategorii klas drugich zwyciężył Wiktor Birbach z Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku, II miejsce zdobyła Oliwia Tomaszewska ze Szkoły Podstawowej w Tereszewie, a III miejsce zajął Marcel Michoń z Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku. W kategorii klas trzecich wszystkie miejsca zdobyli uczniowie z Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku: I miejsce – Alicja Wiśniewska, II miejsce – Dominik Mućka, III miejsce –Patrycja Jeznach.
ZS Kurzętnik

* W Szkole Podstawowej w Boleszynie 14.04.2016r. odbyły się nietypowe zajęcia poświęcone 1050 rocznicy Chrztu Polski. Uroczystości miały podniosły i wyjątkowy charakter. Rozpoczęto od uroczystego apelu, wprowadzenia pocztu flagowego, odśpiewano hymn Polski. Później zaprezentowano film pt. „Początki państwa polskiego”. Następnie uczniowie pod opieką nauczycieli pracowali w grupach wiekowych. Wyłoniono mistrzów klas IV – VI z wiedzy historycznej dotyczącej początków Polski. Najlepsi to : Miłosz Grzywacz kl. IV, Maciej Byczkowski kl. V, Bartosz Waruszewski kl.VI. Ozdabiano kontury daty chrztu – 966, wykonano flagi narodowe i inne prace plastyczne związane z legendami dotyczącymi Polski. Pracowano z tekstami tych legend. Odbyło się również wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Punktem kulminacyjnym była uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. kanonika Piotra Nowaka w miejscowym kościele parafialnym. Podczas homilii proboszcz jeszcze raz w przystępny sposób, w formie pogadanki z dziećmi przypomniał o najważniejszych wydarzeniach z dziejów naszego państwa. Poświęcił pamiątkowe drzewa, które zostały posadzone przy szkole i kościele, aby upamiętnić tę ważną rocznicę. Na zakończenie odczytano modlitwę za Ojczyznę napisaną przez Piotra Skargę.
— Uważam, że była to bardzo godna i wzruszająca uroczystość. Taki sposób zajęć sprawia, że uczniowie chętniej poznają historię małej i dużej Ojczyzny, zaszczepiamy w nich również patriotyzm – podsumowała dyrektor szkoły pani Anna Gużyńska.
SP Boleszyn



Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages