Magdalena Ziółkowska, absolwentka "Norwida" o wielu pasjach, odwiedziła swoją szkołę

2016-04-03 10:00:00(ost. akt: 2016-04-01 11:53:43)
Uczestnicy spotkania i pani Magdalena (z lewej)

Uczestnicy spotkania i pani Magdalena (z lewej)

Autor zdjęcia: Nadesłane

Uczniowie Zespołu Szkół im. C. K. Norwida w Nowym Mieście Lubawskim oraz studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku mieli niepowtarzalną okazję uczestniczenia w spotkaniu z dr Magdaleną Ziółkowską – Kuflińską, autorką powieści „Pod czerwonym dywanem”.
To debiut literacki Pani Magdaleny, która jest socjologiem, na co dzień zajmuje się antropologią i pracuje jako adiunkt na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Utwór utrzymany jest w  konwencji fantasy, jednak, jak zdradziła autorka, można w nim odnaleźć problemy o charakterze antropologicznym.

Pani Magdalena niezwykle ciekawie i barwnie opowiadała o tym, skąd czerpie inspiracje, zdradziła też kilka szczegółów dotyczących losów bohaterów w kolejnych częściach dzieła, dostępnych w Internecie. Szczególną uwagę zwróciła na problem istnienie „światów równoległych”, do których trafia główny bohater. 

O tym, że autorka potrafiła zainteresować odbiorców, świadczyły liczne pytania ze strony uczniów – związane one były zarówno z prezentowaną książką, jaki i działalnością naukową gościa.

Mamy nadzieję, że ta niezwykła „lekcja literatury” przyczyni się do popularyzacji czytelnictwa wśród młodzieży. Być może w gronie słuchaczy znalazły się też osoby, które, zachęcone przykładem Pani Magdaleny, która już we wczesnej młodości postanowiła, że zostanie pisarką,  podejmą własne próby literackie.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, tym bardziej, że Pani Magdalena jest absolwentką Norwida i z sentymentem wspominała  szkolne czasy, podkreślając, że przyjechała do „swojej szkoły”. Miłośników prozy fantastycznej i dobrej literatury zachęcamy do zajrzenia na bloga autorki: http://helenfrancis.blogspot.com/, tam dostępne są między innymi kolejne części powieści, ale też można znaleźć wiele innych, ciekawych tekstów. 

tekst Beata Zielińska

Pani doktor poprowadziła też wykład na temat kulturowo-przyrodniczych aspektów podboju Amazonii. Uczniowie klas IIb i IIe, realizujący program nauczania biologii w zakresie rozszerzonym, w ramach innowacji metodyczno - organizacyjnej, pogłębili wiedzę o procesie podboju, odkrywania i kolonizacji Amazonii.

Pani doktor ciekawie mówiła o przyczynach kolonizacji, zagrożeniach, jakie czyhały na kolonizatorów, zarówno tych związanych z kulturą ludów pierwotnie zamieszkujących tamte tereny, jak i dotyczących fauny czy warunków klimatycznych. W prelekcji także wzięli udział zaproszeni goście z Uniwersytetu III Wieku.

[i]Ewelina Rutkowska, kl.IIb[/i

Czytaj e-wydanie


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym, czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5