96 lat temu Nowe Miasto wróciło do Macierzy

2016-01-19 22:33:54(ost. akt: 2016-01-20 12:10:31)
Uroczystość niepodległościowa na nowomiejskim rynku

Uroczystość niepodległościowa na nowomiejskim rynku

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W tradycje Nowego Miasta Lubawskiego wpisało się świętowanie powrotu miasta do Macierzy. Taka uroczystość miała miejsce dzisiaj —19 stycznia na rynku, a następnie w sali kina Harmonia.
Niepodległościowe uroczystości 96 rocznicy rozpoczął przemarsz kompanii wojskowej 4. Pułku Chemicznego z Brodnicy. Po wkroczeniu na rynek, dowódca kpt. Andrzej Kowalik przekazał historyczną flagę państwową na ręce Józefa Blanka, burmistrza miasta, a oddział powitano chlebem i solą. Nie zabrakło salwy honorowej i zaśpiewał chór Harmonia..

Potem już w sali kinowej odbył się okolicznościowy koncert Orkiestry Wojskowej z Torunia pod dyrekcją kpt. Dominika Sierzputowskiego. Wystąpiła też solistka Grażyna Nita, sopranistka Opery Bydgoskiej.

Uroczystość była okazją do wręczenia wyróżnień zwycięzcom konkursu na wystrój świąteczno-noworoczny posesji bądź firmy. Wyniki podamy w piątkowej "Gazecie Nowomiejskiej".

Aby dodać swoistego kolorytu świętu powrotu do Macierzy, na rynku od rana rozstawiono koksowniki, a na koniec uroczystości chętnych zaproszono na grochówkę w plenerze.

TROCHĘ HISTORII
Splot wydarzeń historycznych spowodował, że Ziemia Nowomiejska uzyskała wolność dopiero w 1920 roku. O godzinie 10, dnia 19 stycznia, Nowe Miasto Lubawskie opuściły ostatnie oddziały niemieckie. Wówczas nastała długo oczekiwana wolność.
W ciągu godziny od chwili wymarszu Grenzschutzu miasto przystroiło się świątecznie, zafurkotały biało-czerwone chorągwie przygotowywane ukradkiem. Tłum nawet z odległych okolic wyległ na Rynek. Wszystko było już gotowe na przyjęcie wojska polskiego.

O godzinie 11 w kierunku Kurzętnika wyruszyła procesja na przywitanie. Kilka godzin bez zniecierpliwienia czekano u progów miasta, zanim na krótko przed godziną 15 zjawił się sprężyście kroczący oczekiwany oddział — symbol niepodległości i złączenia z ukochaną Ojczyzną. Na czele szedł (poległy później w walkach z bolszewikami) porucznik Ryszard Wybraniec.
Wzruszenie odbierało głosy. Wierszem młoda panienka witała oficjalnie, a z radością komisaryczny burmistrz pan Kycler, ofiarując tradycyjny chleb i sól. Lud cały wznosił żywiołowy okrzyk na cześć wojska. Komendant dziękował serdecznie i z muzyką, wśród bicia dzwonów kościelnych. O godzinie15 wkracza wojsko polskie na Rynek nowomiejski, okrąża go dookoła i staje przed zabudowaniami pani Świniarskiej i pana Serożyńskiego. Tu wita wojsko polskie radca Michałek senior. Oczy wszystkich pełne są łez, a serca wezbrane szczęściem.

(Na podstawie Dokumentacji ustanowienia suwerenności na Pomorzu w latach 1918-1920)



Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. obserwator #1911142 | 83.24.*.* 20 sty 2016 11:06

    zapytam czy nie można było połaczyć razem tych dwóch wyzwoleń

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

  2. Mieszkaniec #1910993 | 83.0.*.* 20 sty 2016 08:26

    Szkoda, iż w środku tygodnia godzina uroczystości jest dopasowana wyłącznie pod emerytów i urzędników. Warto by pomyśleć, iż osoby pracujące też chciałyby w nie uczestniczyć. Może wystarczyłoby przesunąć uroczystość o jakieś 2 godziny

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5