"Pobocza" do obejrzenia w Galerii Przestrzeń Gruzownia

2015-12-31 10:00:00(ost. akt: 2015-12-30 12:39:48)
Publiczność zgromadzona w Gruzowni podczas wernisażu

Publiczność zgromadzona w Gruzowni podczas wernisażu

Autor zdjęcia: Kasia Ochocka

W ramach 4. Małego Festiwalu Sztuki Aktualnej Nowe Ciepło, który organizowany był przez Miejskie Centrum Kultury w galerii Przestrzeń Gruzownia, odbyło się otwarcie wystawy „Pobocza”
Celem festiwalu jest promocja aktualnej twórczości artystycznej, przygotowanie odbiorcy na próbę podjęcia dialogu ze sztuką, wskazanie środków, narzędzi i mechanizmów, które te procesy charakteryzują. W tym celu do Nowego Miasta Lubawskiego zapraszani są studenci i wykładowcy uczelni artystycznych, historycy i krytycy sztuki, alternatywni muzycy itd.

— Pojęcie „pobocza” wykształciło się podczas kuratorskich rozmów nad wystawą między mną i Marcinem Zalewskim. Ważnym zagadnieniem dla naszej dwójki jest rozwój kultury i sztuki w małych miejscowościach. Obydwoje pochodzimy z Nowego Miasta Lubawskiego i marzymy o stworzeniu lokalnej społeczności, która będzie rozumiała sztukę aktualną i towarzyszące jej procesy kulturotwórcze i społeczne. Festiwalowi od samego początku przyświeca potrzeba poznania odpowiedzi na pytanie „co ze sztuką na peryferiach”? Podczas pierwszej edycji Nowego Ciepła, cztery lata temu, Robert Domżalski (studiujący wówczas historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie) zainicjował debatę poruszającą ten sam problem. Pobocza, czyli miejsca „poza centrum”. To przestrzenie z dużym potencjałem metaforycznym, które artysta potrafi analizować, poddawać modyfikacjom znaczeniowym. Są to miejsca kontrastowe względem tych komercyjnych w dużych, rozwiniętych aglomeracjach. Jeśli będziemy umieli dekodować różnego rodzaju informacje pozyskane z najbliższego otoczenia, możliwe że dowiemy się kim sami jesteśmy i czym jest to co nas otacza. Jak zauważył Marcin Zalewski (obecnie wraz żoną prowadzą na naszym terenie Fundację Inicjatyw Krajobrazowych Wybudowania na rzecz zrównoważonego rozwoju i zachowania krajobrazu kulturowego) podczas otwarcia wernisażu — „to artyści najtrafniej formułują odpowiedzi na różnego rodzaju pytania i znajdują rozwiązania trapiących nas kwestii, nie politycy, nie naukowcy." — informuje Natalia Reszka.

W wystawie wzięły udział studentki czwartego oraz piątego roku Zakładu Rysunku przygotowane przez doktorantkę Lilianę Piskorską oraz doktorantki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, a także nowomiejska młodzież i zaprzyjaźnieni artyści.

ARTYŚCI:
Katarzyna Malejka
Liliana Piskorska
Justyna Jaworska
Sonia Mikolajczak
Paulina Gołoś
Julia Lubiejewska
Ewa Sowulewska
Patrycja Nowacka
Patrycja Korytkowska
Edyta Pukaluk
Zuzanna Dudzic
Alicja Banach
Paulina Helbik
Paulina Strzyżewska
Monika Meller
Patryk Mówiński
Mariusz Lewandowski
Julia Bączek
Agata Kowalska
Szymon Jankowski
Wiktor Jankowski
Szymon Malinowski
Agata Kobylska
Ewa Bonisławska
Justyna Piotrowska
Dominika Reszka
Natalia Reszka
Marcin Zalewski

Kuratorzy: Natalia Reszka, Marcin Zalewski

Miejskie Centrum Kultury serdecznie dziękuje twórcom, sponsorom i jednostkom wspierającym. Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach pracy MCK.




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5