Kończy się projekt „Trzy spotkania z kulturą”

2015-12-28 20:22:35(ost. akt: 2015-12-28 20:34:17)
W toruńskim muzeum piernika

W toruńskim muzeum piernika

Autor zdjęcia: Sylwana Otręba

„Trzy spotkania z kulturą” to projekt, którego realizacja rozpoczęła się 1 września 2015 roku, z inicjatywy „Nazaret” Świetlicy dla Dzieci im. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego w Nowym Mieście Lubawskim.
Głównym celem zadania jest zwiększenie dostępu dzieci i młodzieży szkolnej do narodowych zasobów kultury oraz instytucji kultury, wyrównywanie ich szans edukacyjnych, rozwijanie zainteresowań różnymi formami kultury, przygotowanie do świadomego, aktywnego i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu kulturalnym społecznym, wyrabianie wrażliwości estetycznej oraz rozwijanie świadomości i ekspresji kulturalnej.

W projekcie uczestniczy 30-cioro mieszkańców czterech gmin powiatu nowomiejskiego (gminy miejskiej i wiejskiej Nowe Miasto Lubawskie, gminy Kurzętnik i gminy Grodziczno) – dzieci i młodzież pochodzące z rodzin, które z racji miejsca zamieszkania oraz m.in. przeszkód ekonomicznych (np. niski status materialny, bezrobocie) i społecznych (np. problem uzależnień, inne dysfunkcje w rodzinie), są pozbawione bezpośredniego dostępu do narodowych zasobów dóbr kultury i mają znacznie ograniczony dostęp do korzystania z usług instytucji kultury oraz instytucji artystycznych. Dzięki działaniom projektu dzieci mogły wziąć udział w trzech wyjazdach tematycznych – do Warszawy, Bydgoszczy i Torunia.

Pierwsze spotkanie z kulturą miało miejsce 18 listopada. W czasie wycieczki do Warszawy dzieci zwiedziły Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz uczestniczyły w lekcjach muzealnych, prowadzonych przez pracowników Muzeum w dwóch grupach wiekowych – młodszej – na temat „Wizyta u króla” i starszej – na temat „Wnętrza pałacu i ich symbolika”.
Kolejnym punktem programu był Teatr Rampa i spektakl „Księżniczka Sara”, wystawiony przez Teatr Muzyczny TINTILO, który dostarczył młodym widzom niezapomnianych wrażeń.

Kolejny wyjazd odbył się 4 grudnia do Bydgoszczy, gdzie uczestnicy zwiedzili w Muzeum Okręgowym Dom Leona Wyczółkowskiego – wybitnego polskiego malarza. Poznali jego życie i twórczość, a w jednej z pracowni mistrza wzięli udział w zajęciach praktycznych, dzięki którym zapoznali się z jedną z technik rysunkowych - frotażem.

Po spacerze nad Brdą dzieci udały się do Karczmy Młyńskiej na obiad, by w praktyce sprawdzić swoje umiejętności stosowania zasad savoir vivre przy stole. Następnym niezwykłym wydarzeniem było zwiedzanie gmachu Opery Nova. Szczególne zainteresowanie wzbudziły kulisy i znajdujące się tam urządzenia sceniczne oraz miejsce przechowywania dekoracji. Jednak niezapomnianym przeżyciem był zapewne balet Piotra Czajkowskiego „Dziadek do orzechów”, którym dzieci były zafascynowane. Szczególnie podziwiały na scenie tańce swoich rówieśników.

Trzecie spotkanie z kulturą odbyło się 11 grudnia w Toruniu i nawiązywało tematyką do zbliżających się świąt. Najpierw w Teatrze Baj Pomorski uczestnicy obejrzeli spektakl „Opowieść wigilijna” grany w planie aktorskim oraz lalkowym. Później po posiłku i spacerze ulicami Starego Miasta udali się do Żywego Muzeum Piernika. Tam wzięli udział w pokazie produkcji pierników w XVI-wiecznej piekarni oraz w piekarni z początków wieku XX. Dzięki prowadzącym zajęcia, przy wytwarzaniu pierników dzieci miały wiele świetnej zabawy. Dodatkowo na potwierdzenie nabytych umiejętności każdy z uczestników otrzymał list wyuczony.

Wyjazdy do instytucji kultury poprzedziły zajęcia tematyczne, prowadzone w świetlicy, które wprowadziły dzieci do zagadnień związanych z odwiedzanymi miejscami kultury oraz przybliżyły lub przypomniały dzieciom zasady właściwego zachowywania się w miejscach publicznych, a w szczególności w instytucjach kultury.

Realizacja zadania została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura Dostępna”, ze środków Gminy Nowe Miasto Lubawskie z/s w Mszanowie oraz ze środków własnych świetlicy. Dzięki czemu udział dzieci w działaniach projektu był całkowicie nieodpłatny.
Zakończenie projektu zadania nastąpi 31 grudnia 2015 roku.



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5